Organizator:

Prelegenci

Darren Bartlett

Dyrektor ds. transformacji energetycznej, Penspen

Darren Bartlett

Dyrektor ds. transformacji energetycznej, Penspen
Darren Bartlett kieruje działem doradztwa w zakresie transformacji energetycznej firmy Penspen i jest odpowiedzialny za linię usług inżynieryjnych i zarządzania projektami w Europie.

Ze szczególnym naciskiem na strategię dla wodoru i jego pochodnych, biorąc pod uwagę dostawy, ocenę technologii, dystrybucję i magazynowanie, Darren odegrał kluczową rolę w realizacji dużych projektów, które wspierają krajowe dostawy energii, a także dekarbonizację klastrów przemysłowych.
Dzięki ponad 25-letniemu doświadczeniu w branży energetycznej Darren pracował na stanowiskach handlowych, strategicznych i technicznych w sektorach midstream i downstream, w tym w przetwórstwie gazu, rafinacji, petrochemii i przetwarzaniu gazu na ciecze.
Przed dołączeniem do Penspen w 2019 r. Darren zajmował międzynarodowe stanowiska związane z rozwojem biznesu w Costain i Technip.

Ryszard Biernacki

Dyrektor Naczelny ds. Transformacji Energetycznej, KGHM Polska Miedź S.A.

Ryszard Biernacki

Dyrektor Naczelny ds. Transformacji Energetycznej, KGHM Polska Miedź S.A.
Kompetentny i skuteczny menadżer związany z firmą od 1982 roku

Absolwent Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Zielonej Górze, Politechniki Wrocławskiej, branżowych studiów podyplomowych, Polsko-Amerykańskiej Szkoły Biznesu – Studia Executive MBA – Politechnika Wrocławska.

W KGHM Polska Miedź S.A. przeszedł wszystkie szczeble kierownicze oraz zarządcze w strukturach energomechanicznych kopalń rud miedzi. Znajomość procesów technologicznych głównego ciągu technologicznego, operacyjna skuteczność zarządzania infrastrukturą produkcyjną oraz efektywność wdrażania innowacyjnych rozwiązań technologicznych oraz organizacyjnych to niekwestionowane atuty menadżera.

W trakcie swojej pracy zawodowej uzyskał liczne nagrody i wyróżnienia w tym tytuł Mistrza Techniki NOT Zagłębia Miedziowego w roku 2012 oraz w roku 2018, I nagrodę Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia Naukowo-Techniczne w roku 2016, tytuł Mistrz Techniki FSNT-NOT w roku 2014. Wraz z zespołem w 2017 roku wdrożył w KGHM Polska Miedź S.A System zarządzania Energią zgodny z ISO50001.

Prelegent jest znany z udziału w wielu kluczowych projektach i inicjatywach, które miały znaczący wpływ na poprawę efektywności energetycznej procesów technologicznych w firmie w ramach wdrożonego standardu ISO50001, optymalizację pracy wysokosprawnych bloków gazowo-parowych zasilających w energię elektryczna oraz ciepło procesy technologiczne kopalń oraz huty.

Prelegent to osoba o wyjątkowym doświadczeniu i wiedzy, która z pasją dzieli się swoimi umiejętnościami i osiągnięciami. Jego wkład w poprawę bezpieczeństwa pracy oraz efektywność procesów technologicznych w tym ich optymalizację kosztową z pewnością będzie inspiracją do ciekawej dyskusji.

Jakub Bigoszewski

Kierownik Produktu Turbiny Gazowe/Wodór, Eneria CAT Polska

Jakub Bigoszewski

Kierownik Produktu Turbiny Gazowe/Wodór, Eneria CAT Polska

Thomas Bjordal

Dyrektor Generalny, Norweski Klaster Energii Odnawialnej RENERGY

Thomas Bjordal

Dyrektor Generalny, Norweski Klaster Energii Odnawialnej RENERGY
Klaster od kilku lat inicjuje i rozwija wiodące projekty innowacyjne z partnerami przemysłowymi.

Thomas Bjordal ma szerokie doświadczenie w opracowywaniu projektów opartych na współpracy z partnerami z różnych sektorów. Na przykład kompletny pilotażowy łańcuch wartości wodoru, obejmujący produkcję, magazynowanie i bunkrowanie z wiodącego na świecie statku ze zintegrowanym systemem napędu wodorowego. Wykorzystaniem połączenia takich projektów jest Norweska Dolina Wodorowa, NORHyWAY.

Bartosz Blecha

Prezes Spółki, Ciepło i Tanio

Bartosz Blecha

Prezes Spółki, Ciepło i Tanio
od 2017 roku pracował nad pierwszym rozwiązaniem w zakresie zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego w Polsce.

pozwoliło to na zmniejszenie kosztów ogrzewania nawet o 50 % względem tradycyjnego kopciucha. Projekt zakończył się sukcesem
od 2025 roku Bartosz Blecha planuje działania które mają pomóc w rozwiązaniu deficytów energetycznych a co za tym idzie rosnących cen nośników energii.

Jacek Bogusławski

Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Przewodniczący Wielkopolskiej Platformy Wodorowej

Jacek Bogusławski

Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Przewodniczący Wielkopolskiej Platformy Wodorowej
Samorządowiec, były przedsiębiorca, miłośnik wodoru i nowoczesnych technologii.

Absolwent studiów MBA - Zarządzanie polityką energetyczną i klimatyczną oraz studiów Executive MBA dyplom akredytowany przez Apsley Business School – London. Studia magisterskie ukończone na Uniwersytecie Szczecińskim kierunek ekonomia.

Od listopada 2018 roku Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego (II kadencja), odpowiedzialny za gospodarkę, środowisko, sport i turystykę w Regionie. Od 2019 roku pełni funkcję Przewodniczącego Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, która jest platformą wymiany doświadczeń i inicjowania działań na rzecz budowy potencjału gospodarczego Wielkopolski, pozwalającego na uzyskanie statusu lidera w obszarze gospodarki związanej z wykorzystaniem technologii wodorowych.

Jest jednym z inicjatorów podpisania Deklaracji utworzenia Wielkopolskiej Doliny Wodorowej, umożliwiającej stworzenie skoordynowanego i zintegrowanego ekosystemu powiązań wspierających rozwój technologii, wiedzy, biznesu i edukacji, przyczyniającego się do dekarbonizacji gospodarki na rzecz neutralności klimatycznej, z poszanowaniem wyzwań społecznych związanych z transformacją. Odpowiada za kontakty z Wielkopolską Radą Trzydziestu (WR30) czyli przedstawicielami organizacji samorządu gospodarczego, nauki, biznesu i samorządów WW. Od września 2020 r jest członkiem Wielkopolskiej Regionalnej Rady Przemysłu Przyszłości.
Od sierpnia 2022 roku jest członkiem Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego działającej przy Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Krzysztof Bolesta

Wiceminister Klimatu i Środowiska, Sekretarz Stanu

Krzysztof Bolesta

Wiceminister Klimatu i Środowiska, Sekretarz Stanu
Urzędnik minowany Komisji Europejskiej, w której pracował od 2004 r. do 2012 r. oraz w latach 2020-2024.

Od 2000 r. do 2004 r. wspierał negocjacje akcesyjne oraz dostosowania Polski do wymagań UE w obszarach „energia” oraz „badania i rozwój”.

W latach 2012-2015 członek gabinetu politycznego dwóch polskich Ministrów Środowiska oraz członek rady nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Negocjator drugiego europejskiego pakietu energetyczno-klimatycznego. Pełnił ponadto funkcję doradcy Prezydenta COP19 (Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu). 

W latach 2016-2018 r. dyrektor ds. badań w centrum analitycznym Polityka Insight. Współzałożyciel organizacji pozarządowej – Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych, w której pracował jako wiceprezes od 2018 r. do 2020 r.

Uczestnik dwóch euroatlantyckich programów wymiany, międzynarodowego programu dla liderów Departamentu Stanu US oraz programu German-American Marshall Fund.

W 2014 r. odznaczony przez Prezydenta RP srebrnym Krzyżem za zasługi dla umacniania i rozwoju integracji europejskiej.

Tadeusz Boruciński

Menager, doradca zarządu, WB Electronics S.A., 4-en S.A.

Tadeusz Boruciński

Menager, doradca zarządu, WB Electronics S.A., 4-en S.A.

Absolwent Politechniki Warszawskiej
Od wielu lat zajmuje się problemami magazynowania energii rozproszonej
Obecnie realizuje projekty magazynowania energii elektrycznej w formie mobilnej i stacjonarnej  

Szymon Byliński

Dyrektor, Biuro Rozwiązań Transformacji Energetycznej w PKO Bank Polski

Szymon Byliński

Dyrektor, Biuro Rozwiązań Transformacji Energetycznej w PKO Bank Polski
Szymon Byliński od stycznia 2025 r. jest dyrektorem Biura Rozwiązań Transformacji Energetycznej w PKO Bank Polski.

Przez ostatnie 12 lat był urzędnikiem służby cywilnej. Jako pracownik Ministerstwa Gospodarki, a następnie Ministerstwa Energii odpowiadał za regulacje dotyczące rynku paliw, infrastruktury paliw alternatywnych oraz jakości paliw. Był szefem resortowego zespołu ds. rozwoju paliw alternatywnych, a następnie od 2018 r. pełnił wyższe stanowiska w służbie cywilnej. Do grudnia 2024 r. był dyrektorem Departamentu Elektromobilności i Gospodarki Wodorowej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

W trakcie swojej kariery zawodowej Szymon Byliński współtworzył dokumenty kluczowe dla rozwoju innowacyjności w sektorze energii w Polsce, w szczególności ustawę z dnia 11 stycznia o elektromobilności i paliwach alternatywnych, Polską strategię wodorową do roku 2030 z perspektywą do roku 2040, zmiany w ustawie Prawo energetyczne wprowadzających wodór do polskiego porządku prawnego. Opracowywał i koordynował pracę nad programami wsparcia dla polskiego sektora czystych technologii energetycznych.

Szymon Byliński jest absolwentem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Ukończył również studia Executive MBA w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Valerie Bouillon-Delporte, Dyrektor wykonawczy Clean Hydrogen Partnership

Valerie Bouillon-Delporte, Dyrektor wykonawczy Clean Hydrogen Partnership

Valerie Bouillon-Delporte jest dyrektorem wykonawczym Clean Hydrogen Partnership od czerwca 2024 roku.

Wcześniej była dyrektorem ds. ekosystemu wodorowego w Michelin i pełniła funkcje kierownicze we Francuskim Stowarzyszeniu Wodorowym i H2 Mobility France. Pełniła również funkcję prezesa Hydrogen Europe i przewodniczyła radzie zarządzającej wspólnego przedsięwzięcia Fuel Cell Hydrogen Joint Undertaking.
Dzięki ponad 25-letniemu doświadczeniu w branży motoryzacyjnej, pani Bouillon-Delporte posiada rozległą wiedzę w zakresie marketingu czystych technologii. Zajmowała stanowiska zarządcze w Lhyfe i Rely Solutions oraz posiada dyplomy Kedge Business School i ESSEC Paris.
Jej osiągnięcia obejmują tytuł Kawalera Orderu Francuskiej Legii Honorowej i otrzymanie wielu nagród za wkład w energię i mobilność. Jest również założycielką WAVE (Women Automotive and Vehicles in Europe).

Jorgo Chatzimarkakis

CEO, Hydrogen Europe

Jorgo Chatzimarkakis

CEO, Hydrogen Europe
Jorgo Chatzimarkakis pracuje w Hydrogen Europe od 2016 roku.

Obecnie pełni funkcję dyrektora generalnego stowarzyszenia. Wcześniej pełnił funkcje w dziale planowania Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec, w Infineon Technologies i był członkiem Parlamentu Europejskiego (2004-2014), między innymi w komisji ITRE (przemysł, technologia, badania naukowe i energia), gdzie mógł przyczynić się do położenia kamienia węgielnego pod pierwsze i drugie Wspólne Przedsięwzięcie dotyczące wodoru i ogniw paliwowych.

Został nagrodzony tytułem Hydrogen Person of the Year podczas World Hydrogen Awards 2022, „jako główny gracz promujący wodór w Europie i na świecie, przyspieszający współpracę i rozwój przemysłu”.

Jorgo urodził się w Duisburgu w Niemczech. Posiada obywatelstwo niemieckie i greckie oraz dyplom z nauk politycznych na Uniwersytecie w Bonn.

Piotr Chmiel

Dyrektor ds. sprzedaży - energia jądrowa i rozwój, Rockfin

Piotr Chmiel

Dyrektor ds. sprzedaży - energia jądrowa i rozwój, Rockfin
Doświadczony menedżer i dyrektor sprzedaży w obszarze projektów jądrowych oraz rozwojowych, z ponad 10-letnim stażem w dziedzinie inżynierii i zarządzania projektami.

Obecnie odpowiada za rozwój nowych produktów i klientów oraz kieruje strategicznymi inicjatywami sprzedażowymi w sektorze energetyki jądrowej. Wcześniej pełnił rolę kierownika zespołu, zarządzając multidyscyplinarną grupą ponad 35 profesjonalistów. Posiada udokumentowane osiągnięcia w nadzorowaniu projektów o dużym zakresie, optymalizacji kosztów oraz budowaniu i utrzymywaniu trwałych relacji z kluczowymi partnerami biznesowymi.

Tomasz Cieszewski

Wiceprezes / Co-founder, MEITILL Solutions

Tomasz Cieszewski

Wiceprezes / Co-founder, MEITILL Solutions
Współzałożyciel MEITILL Solutions – firmy inżyniersko-doradczej wspierającej rozwój gospodarki wodorowej.

Absolwent Cranfield University i Politechniki Śląskiej. Doświadczenie zdobywał m.in. w centrum testowym Jaguar Land Rover, gdzie zajmował się bezpieczeństwem i efektywnością baterii dla elektromobilności. W latach 2020–2023 rozwijał projekty wodorowe w SBB Energy, od koncepcji technologicznych po realizację instalacji, m.in. kogeneracji z 5 MW elektrolizera i pilotażowego magazynu wodoru dla polskich kolei. W MEITILL Solutions pełni rolę technologa oraz koncentruje się na  współpracy z dostawcami technologii, doborze urządzeń oraz symulacji pracy układów wodorowych.

Massimo Corradi

Kierownik ds. zarządzania programami inicjatyw finansowanych, SEA Milan Airports

Massimo Corradi

Kierownik ds. zarządzania programami inicjatyw finansowanych, SEA Milan Airports
Massimo Corradi jest dyrektorem ds. zarządzania programami inicjatyw finansowanych w SEA Milan Airports, spółce zarządzającej lotniskami w Mediolanie (Linate i Malpensa).

Dzięki ponad 30-letniemu doświadczeniu w operacjach lotniskowych, jego kariera obejmowała role w rozwoju infrastruktury lotniskowej, zarządzaniu procedurami zatwierdzania oraz kierowaniu rozwojem po stronie lądu i inicjatywami związanymi z dostępnością lotnisk. Przez ostatnie dwie dekady Massimo był aktywnie zaangażowany w rzecznictwo UE, promując strategie rozwoju lotniska Malpensa. Jego wysiłki odegrały kluczową rolę w zapewnieniu ponad 113 milionów euro dotacji z kluczowych programów UE, takich jak TEN-T, CEF, INTERREG, H2020 i Horizon Europe. W latach 2016-2018 pełnił funkcję eksperta zewnętrznego w DG-REGIO Komisji Europejskiej, uczestnicząc w projektach dotyczących zrównoważonego transportu (lotniska) i transportu multimodalnego. Ponadto Massimo jest członkiem zarządu NETLIPSE, europejskiej sieci zajmującej się dzieleniem się najlepszymi praktykami w zarządzaniu i organizowaniu dużych projektów infrastrukturalnych.

Krzysztof Czerski

Senior Naval Architect, Team Lead / Energy and Alternative Fuels, Seatech Engineering

Krzysztof Czerski

Senior Naval Architect, Team Lead / Energy and Alternative Fuels, Seatech Engineering
Krzysztof Czerski jest absolwentem Politechniki Gdańskiej, Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa ze specjalizacją Projektowanie Statków.

Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w biurze projektowym Stoczni Gdynia, przechodząc od specjalisty do generalnego projektanta. W 2006 rozpoczął pracę w biurze projektowym Baltic Design Centre (BDC), będąc jego współzałożycielem. W 2010 BDC połączyło się z brytyjsko-norweską Grupą Hamworthy, która od 2012 jest częścią Grupy Wartsila. W Hamworthy/Wartsila był odpowiedzialny za projektowanie różnych typów i rozmiarów gazowców (LNG, LPG i LEG).

Z końcem 2018 opuścił Grupę Wartsila i rozpoczął współpracę z mieszczącym się w Gdańsku, polskim biurem projektowym Seatech Engineering. W Seatech Engineering kontynuuje rozwój gazowców oraz bunkierek, jak również jednostek typu FSRU. Zajmuje się również rozwojem lądowych rozwiązań energetycznych poly-kogeneracyjnych gdzie LNG jest głównym paliwem. W ostatnim czasie, wspólnie z Seatech Engineering, koncentruje się na statkach zasilanych paliwami alternatywnymi takimi jak metanol, wodór oraz amoniak.

Rafał Czubiński

Prezes Zarządu, PGE Ekoserwis S.A.

Rafał Czubiński

Prezes Zarządu, PGE Ekoserwis S.A.

dr inż. Piotr Danielski

Prezes Zarządu, DB Energy SA; Przewodniczący zespołu ds. efektywności energetycznej, FOEEiG

dr inż. Piotr Danielski

Prezes Zarządu, DB Energy SA; Przewodniczący zespołu ds. efektywności energetycznej, FOEEiG
Doktor nauk technicznych, absolwent Politechniki Wrocławskiej.

Współzałożyciel i współwłaściciel DB Energy SA, gdzie pełni funkcję Prezesa Zarządu i Dyrektora Technicznego. Przewodniczy zespołowi ds. efektywności energetycznej Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu (z ramienia Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii). Członek External Advisory Board projektu Green Nets. Prowadził zajęcia z zakresu efektywności energetycznej w ramach programu EUREM – Europejski Menedżer Energii. Był wykładowcą studiów podyplomowych „Efektywność inwestycji w OZE” na Uniwersytecie Wrocławskim. Specjalizuje się w efektywności energetycznej elektroenergetyce przemysłowej, rynku energii i energochłonności przemysłu.  Autor licznych publikacji i ekspert w projektach B+R z dziedziny diagnostyki maszyn i pomiarów elektroenergetycznych.

Krzysztof Dresler

Wiceprezes Zarządu Banku nadzorujący Obszar Finansów i Rachunkowości, PKO Bank Polski

Krzysztof Dresler

Wiceprezes Zarządu Banku nadzorujący Obszar Finansów i Rachunkowości, PKO Bank Polski
Od marca 2024 roku Zastępca CEO odpowiedzialny za finanse, księgowość, ESG i ALM.

Posiada 30-letnie doświadczenie w bankowości, rynkach finansowych, zielonej energii i nieruchomościach, współpracując z firmami na różnych etapach rozwoju. W latach 2008–2011 pełnił funkcję Chief Risk Officer w
PKO Banku Polskim, nadzorując zarządzanie ryzykiem oraz dział windykacji.

W 2012 roku Prezes Narodowego Banku Polskiego uhonorował go za wkład w rozwój sektora bankowego. Jego kluczowe zainteresowania obejmują bankowość, zrównoważony rozwój i transformację energetyczną.

W 1998 roku odbył staż w Depository Trust Company w Nowym Jorku. Posiada certyfikaty doradcy inwestycyjnego oraz EFPA ESG Advisor (2023). Ukończył Szkołę Główną Handlową w Warszawie,
a także studia podyplomowe z filozofii w Collegium Civitas. Kształcił się również na Erasmus University Rotterdam, University of Pennsylvania oraz Wharton School.

Jest mężem Łucji, ojcem Niny i Gai, a także aktywnym triathlonistą i członkiem zarządu TRICLUB ASSOCIATION. Wspiera rozwój edukacji jako członek zarządu prywatnej szkoły średniej oraz Rady Fundacji EFPA. 

Mateusz Dziudziel

Dyrektor Biura Paliw, Polskie Linie Lotnicze LOT

Mateusz Dziudziel

Dyrektor Biura Paliw, Polskie Linie Lotnicze LOT
Do spółki LOT dołączył w 2016 roku i od początku koordynuje działania firmy wynikające z członkostwa w systemie handlu emisjami spalin. Odpowiada także za zapewnienie ciągłości operacyjnej w zakresie dostaw paliw lotniczego.

Uczestniczył w tworzeniu Strategii Dekarbonizacji oraz projektu DestinationECO, który wzmacnia pozycję spółki jako odpowiedzialnej społecznie.

Jest również reprezentantem firmy w wielu branżowych organizacjach, takich jak IATA i RLCF.

Pełni funkcję Przewodniczącego Komitetu Efektywności Paliwowej w PLL LOT, który odpowiada za wdrażanie inicjatyw doskonalących i optymalizujących operacje lotnicze w celu redukcji emisji CO2.

Tomasz Elżbieciak

Dziennikarz portalu WysokieNapiecie.pl

Tomasz Elżbieciak

Dziennikarz portalu WysokieNapiecie.pl
Związany z portalem WysokieNapiecie.pl od 2021 r.

Wcześniej przez 11 lat pracował w portalu wnp.pl i magazynie „Nowy Przemysł”. Współpracował też m. in. z Polską Agencją Prasową i "Gazetą Wyborczą".

Absolwent politologii - dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Laureat konkursu dla mediów „Platynowe Megawaty” 2022, w którym otrzymał wyróżnienie specjalne za profesjonalizm oraz dogłębną analizę podejmowanych tematów energetycznych.

Manuel Foncesca

Business Developer, PFR Gas Solutions

Manuel Foncesca

Business Developer, PFR Gas Solutions
Urodzony w RPA Manuel Fonseca jest Business Developerem PRF na Europę, portugalskiej firmy inżynieryjnej.

Po ukończeniu inżynierii mechanicznej na Uniwersytecie w Coimbrze oraz marketingu i komunikacji w Instytucie Politechnicznym w Viseu, Manuel Fonseca rozwinął swoją działalność w sektorze downstream gazu w Portugalii i Europie, koncentrując się na małej skali LNG, biogazie i wodorze, poszukując rozwiązań we współpracy z klientami.
Manuel uważa, że walka ze zmianami klimatycznymi ma miejsce w krajowych i międzynarodowych politycznych organach decyzyjnych oraz w przedsiębiorstwach, ale także w codziennym życiu wszystkich obywateli. Każdy może i powinien być czynnikiem zmian w domu, na ulicy lub w pracy, wykonując małe gesty, które pomnożone przez miliony ludzi stają się prawdziwą falą energii o pozytywnym wpływie.

dr inż. Izabela Frąckiewicz

Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

dr inż. Izabela Frąckiewicz

Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej
Izabela Frąckiewicz otrzymała stopień doktora nauk technicznych w 2019 roku (Politechnika Gdańska).

Od 2018 roku jest zaangażowana w projekty badawcze oraz badawczo-rozwojowe ukierunkowane na optymalizację procesów oraz opracowanie materiałów katalitycznych do syntezy paliw, w tym wodoru. Obecnie pracuje jako adiunkt badawczo-dydaktyczny w Katedrze Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej Politechniki Gdańskiej. Jej zainteresowania naukowe obejmują rozwijanie materiałów katalitycznych dedykowanych do otrzymywania wodoru, gazu syntezowego, metanolu oraz metanu ze źródeł odnawialnych i odpadowych.

Robert Gajda

Zastępca Prezesa Zarządu, Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Robert Gajda

Zastępca Prezesa Zarządu, Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku Zarządzanie Przedsiębiorstwami oraz studiów podyplomowych MBA w Wyższej Szkole Handlu i Usług w Poznaniu.

Menedżer z ponad 20-letnim stażem zawodowym. Realizował zadania związane z budowaniem krótko i długoterminowych planów działania, efektywnym wykorzystaniem zasobów ludzkich, budowaniem i rozwijaniem zespołów, zarządzaniem wynikami pracy, negocjacjami, wdrażaniem nowych rozwiązań i technologii oraz wdrażaniem zintegrowanych systemów informatycznych.

Posiada doświadczenie w tworzeniu i realizowaniu strategii działania w spółkach prawa handlowego oraz rozległą wiedzę w prowadzeniu i realizacji dużych projektów, w tym unijnych ukierunkowanych na ochronę środowiska.

W 2019 roku objął stanowisko Prezesa Zarządu Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z.o.o. w Kole. Doprowadził do wybudowania jednej z najnowocześniejszych w Polsce instalacji oczyszczania ścieków, wpisującej się w Gospodarkę o Obiegu Zamkniętym poprzez przeróbkę całego osadu pościekowego w nawóz dla rolnictwa. Jest pomysłodawcą pilotażowego programu walki z suszą hydrologiczną na terenie powiatu kolskiego, który będzie realizowany wspólnie z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego, Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie oraz Zespołem Elektrowni Pątnów- Adamów-Konin.

Mikołaj Gajsler

Head fo Business Development, Innargi

Mikołaj Gajsler

Head fo Business Development, Innargi
Mikołaj Gajsler ma ponad 15-letnie doświadczenie w rozwoju biznesu, strategii i zarządzaniu projektami w sektorze ciepłowniczym i użyteczności publicznej w Polsce.

Przed dołączeniem do Innargi Mikołaj był menedżerem ds. rozwoju i członkiem zarządu kilku spółek Grupy Veolia i pracował nad strategicznym rozwojem transformacji energetycznej zarówno w sektorze komunalnym, jak i przemysłowym. Ponadto Mikołaj ma ponad 5-letnie doświadczenie w zarządzaniu obiektami, koncentrując się na projektach związanych z efektywnością energetyczną. Mikołaj posiada tytuł magistra inżyniera środowiska oraz ukończył studia podyplomowe z zakresu budownictwa pasywnego i niskoenergetycznego na Politechnice Poznańskiej.

Ramon Gasull

Sales Manager, TÜV SÜD

Ramon Gasull

Sales Manager, TÜV SÜD
Ramon Gasull jest inżynierem z ponad dziesięcioletnim międzynarodowym doświadczeniem w przemyśle jądrowym.

Swoją karierę zawodową rozpoczął w Niemczech, obejmując różne stanowiska inżynierskie związane z analizami bezpieczeństwa i projektami nowych elektrowni jądrowych i składowisk odpadów radioaktywnych. Kilka lat temu przeszedł na stanowiska sprzedażowe i obecnie pracuje jako kierownik sprzedaży w TÜV SÜD, gdzie rozwija możliwości biznesowe organizacji w sektorze jądrowym w Niemczech i za granicą.

Dr inż. Paweł Gładysz

Dr inż. Paweł Gładysz

Jest adiunktem na Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie energetyka uzyskał w 2015 roku na Politechnice Śląskiej. Od 2010 roku uczestniczy w licznych projektach badawczych i przemysłowych w zakresie inżynierii cieplnej, modelowania i optymalizacji systemów energetycznych i przemysłowych – przede wszystkim w obszarze technologii wychwytu, utylizacji i składowania dwutlenku węgla (CCUS) oraz układów skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej (CHP). Jego kompetencje obejmują również analizę cyklu życia, zarówno z perspektywy środowiskowej, jak i techniczno-ekonomicznej, a także zagadnienia polityki energetycznej.

W latach 2021–2024 kierował projektem CCUS.pl, w ramach którego opracowano strategię wdrożenia technologii CCUS w Polsce. Od końca 2024 roku pełni funkcję współzałożyciela i Prezesa Zarządu Stowarzyszenia CCUS Polska.

Olaf Godlewski

Dyrektor Sprzedaży, Worthington Enterprises

Olaf Godlewski

Dyrektor Sprzedaży, Worthington Enterprises
Od 2005 związany z przemysłem oraz branżą motoryzacyjną. Doświadczenie zawodowe zdobyte w firmach Mercedes-Benz, SKF, BMZ oraz Worthington.

Urodzony 23.04.1978 w Warszawie. Absolwent Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej na kierunku Eksploatacja i Utrzymanie Pojazdów Samochodowych oraz Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Zarządzanie. Obecnie Dyrektor Sprzedaży w Worthington Enterprises.

Aleksander Gołąbek

Specjalista ds. Energetyki i Gospodarki Wodorowej, TÜV SÜD Polska

Aleksander Gołąbek

Specjalista ds. Energetyki i Gospodarki Wodorowej, TÜV SÜD Polska
Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn.

Certyfikowany IWE, IWI-C oraz inspektor FROSIO (poziom III). Od kwietnia 2021 roku związany z TÜV SÜD Polska Sp. z o.o., gdzie pełni rolę specjalisty ds. energetyki i gospodarki wodorowej. Współautor kilku studiów wykonalności oraz analiz technicznych dla projektów wodorowych, obejmujących infrastrukturę produkcji, transportu i magazynowania wodoru. Bierze udział w procesach certyfikacyjnych oraz ocenie zgodności instalacji i technologii wodorowych z obowiązującymi normami i standardami bezpieczeństwa. Aktywnie wspiera rozwój branży, uczestnicząc w konsultacjach i opracowaniach dotyczących wdrażania technologii wodorowych w przemyśle i energetyce. W TÜV SÜD Polska odpowiada także za szkolenia techniczne oraz zagadnienia związane ze spawalnictwem i ochroną antykorozyjną konstrukcji stalowych.

Philip Michael Gosney

Dyrektor Handlowy, Innargi

Philip Michael Gosney

Dyrektor Handlowy, Innargi
Philip ma 15-letnie doświadczenie w grupie A.P Moller, pracując na wysokich stanowiskach handlowych i prawnych w branży energetycznej.

Pracował nad złożonymi projektami wiertniczymi  na całym świecie, a także nad projektami związanymi z fuzjami i przejęciami. Wcześniej prowadził prywatną praktykę jako prawnik w Linklaters w Londynie. Jego ostatnią rolą przed dołączeniem do Innargi było stanowisko wiceprezesa ds. handlowych w Maersk Drilling, gdzie tworzył procesy dot. negocjacji umów, przetargów, marketingu i zarządzania produktami. Philip uzyskał tytuł magistra prawa na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Paweł Granecki

Adwokat, założyciel warszawskiej kancelarii, Granecki Legal Advisors

Paweł Granecki

Adwokat, założyciel warszawskiej kancelarii, Granecki Legal Advisors
Paweł Granecki jest adwokatem, założycielem warszawskiej kancelarii Granecki Legal Advisors.

Od 20 lat w ramach zarządzanych przez siebie podmiotów kieruje zespołami prawnymi, obsługującymi inwestycje m.in. w sektorach energetycznym, chemicznym i paliwowym, współpracując z polskimi i zagranicznymi przedsiębiorcami, wiodącymi na tych rynkach. Specjalizuje się w prawnych aspektach przygotowania i realizacji dużych projektów inwestycyjnych i przekształceniach w ramach grup kapitałowych na poziomie krajowym i transgranicznym.

Wieloletni wykładowca prawa cywilnego i handlowego, m.in. WSHiP im. R. Łazarskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Izby Adwokackiej w Warszawie, a także doradca parlamentarny.

Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego, w szczególności z zakresu odpowiedzialności cywilnej w obrocie gospodarczym, a także projektów ustaw z zakresu prawa gospodarczego.

Poza doradztwem prawnym na rzecz biznesu działa jako jeden z wiodących specjalistów prawa sportowego, w tym do niedawna jako długoletni arbiter Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu PKOl.

Maciej Grześkowiak

PESA Bydgoszcz, Dyrektor ds. Projektów Strategicznych i Komunikacji

Maciej Grześkowiak

PESA Bydgoszcz, Dyrektor ds. Projektów Strategicznych i Komunikacji
Odpowiedzialny m.in. za koordynację projektów zespołu wodorowego PESA.

Były wiceprezydent Bydgoszczy, radny miejski, menedżer, producent telewizyjny i dziennikarz.

Ilona Grzyb

Business Development Manager, H2SITE

Ilona Grzyb

Business Development Manager, H2SITE
Wielojęzyczny menedżer ds. rozwoju biznesu w obszarze wodoru, szef dzialu crackingu przemyslowego i wielkoskalowego dla pólkuli wschodniej, obecnie pracujący nad umożliwieniem transportu wodoru na rzecz zrównoważonej przyszłości

Absolwent Politechniki Berlińskiej z tytułem magistra Inżynierii Energetycznej i Procesowej z głęboką wiedzą techniczną z zakresu systemów energetycznych i maszyn wirnikowych. Profesjonalista z ponad 8-letnim stażem w branży energetycznej, kompetentny Lean & Continuous Improvement Leader oraz dumny absolwent Programu Suppy Chain Development ASPIRE prowadzonego przez Baker Hughes. Nie boi się wyzwań, jest zdecydowanym zwolennikiem pracy zespołowej i liderem zorientowanym na rozwój.

Prof. dr hab. Inż. Wacław Gudowski

Doradca Orlen Synthos Green Energy ds Energetyki. Profesor w Narodowym Centrum Badań Jądrowych, Świerk

Prof. dr hab. Inż. Wacław Gudowski

Doradca Orlen Synthos Green Energy ds Energetyki. Profesor w Narodowym Centrum Badań Jądrowych, Świerk
Profesor fizyki neutronowej i fizyki reaktorów w Królewskim Instytucie Technologicznym – KTH, Sztokholm, Szwecja.

Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Członek Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk Inżynieryjnych - IVA

Ekspert w dziedzinie reaktorów jądrowych, w szczególności małych modułowych reaktorów. Ekspert w dziedzinie nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia.

Autor ponad 100 szeroko cytowanych publikacji w dziedzinie reaktorów jądrowych, transmutacji odpadów radioaktywnych i rozpraszania neutronów. Autor podręcznika „Leadership for Safety in Nuclear Energy”.

Dyrektor programu „Master Program in Nuclear Energy Technology” w Królewskim Instytucie Technologicznym – KTH oraz dyrektor europejskiego programu EMINE: ”European Master in Nuclear Energy”. Programy te wykształciły w latach 2007-2017 kilkuset magistrów energetyki jądrowej, w tym wielu absolwentów z Polski.

Od połowy lat 70-ych prowadził badania w dziedzinie konstrukcji i zastosowań reaktorów wysokotemperaturowych oraz w bardzo innowacyjnej na tamte czasy dziedzinie zastosowania sztucznej inteligencji (AI) do sterowania reaktorami wysokotemperaturowymi

Prowadził badania naukowe stosując technikę rozpraszania neutronów na reaktorach w Dubnej (obecnie Federacja Rosyjska), w Studsvik (Szwecja) i w Instytucie Laue-Langevin (ILL) w Grenoble oraz na źródle spalacyjnym ISIS w Rutherford Laboratory (Wielka Brytania). W latach 1990-tych pracownik naukowo-badawczy w Narodowym Laboratiorium Los Alamos (LANL) w USA.

Jeden z pionierów światowych badań nad podkrytycznymi systemami sterowanymi akceleratorem (ADS) dla transmutacji odpadów radioaktywnych i ekspert w dziedzinie reaktorów IV generacji i reaktorów do napędu urządzeń kosmicznych.

Pracuje od wielu lat nad rozwojem Małych Modułowych Reaktorów (SMR)

Paulina Hennig-Kloska

Ministra Klimatu i Środowiska

Paulina Hennig-Kloska

Ministra Klimatu i Środowiska
Absolwentka politologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kształciła się także w zakresie analizy finansowej i controllingu na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

W trakcie studiów pracowała jako dziennikarka lokalnej rozgłośni radiowej. Przez kilkanaście lat była dyrektorem w branży bankowej, pracując m.in. jako dyrektor centrum biznesowego. Później związana z sektorem prywatnym, została dyrektorem generalnym w spółce prawa handlowego.

Od 2015 jest posłanką na Sejm RP z okręgu konińsko-gnieźnieńskiego. Członkini Komisji Finansów Publicznych, wiceprzewodnicząca Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Od lat zaangażowana w odbudowę walorów środowiskowych na terenach pokopalnianych we wschodniej Wielkopolsce oraz ratowanie Pojezierza Gnieźnieńskiego, jezior Powidzkiego Parku Krajobrazowego.

Anna Jabloniec-Grüger

Head of PtX Project Development Germany & Poland, ENERTRAG SE

Anna Jabloniec-Grüger

Head of PtX Project Development Germany & Poland, ENERTRAG SE
Anna Jabloniec-Grüger, Head of PtX Project Development Germany and Poland w ENERTRAG.

Profesjonalistka z ponad 17-letnim doświadczeniem w zarządzaniu projektami/propozycjami, rozwoju biznesu, sprzedaży i rozwoju produktów w przemyśle energetycznym, naftowym, gazowym i petrochemicznym, badająca światowe trendy rozwoju produktów (np. zielony H2).
Studiowała chemię na Uniwersytecie Carla von Ossietzky'ego w Oldenburgu/Niemcy i Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie/Polska.

Christian Jacobs

Kierownik działu ds. polityki energetycznej i ochrony klimatu, przewodniczący izby regulacyjnej Dolnej Saksonii, ministerstwo środowiska, energii i ochrony klimatu, Hanower/Dolna Saksonia/Niemcy

Christian Jacobs

Kierownik działu ds. polityki energetycznej i ochrony klimatu, przewodniczący izby regulacyjnej Dolnej Saksonii, ministerstwo środowiska, energii i ochrony klimatu, Hanower/Dolna Saksonia/Niemcy

Studia ekonomiczne na uniwersytecie w Kolonii, asystent naukowy w instytucie badań finansów publicznych na uniwersytecie w Kolonii.

Wojciech Jakóbik

Analityk sektora energetycznego

Wojciech Jakóbik

Analityk sektora energetycznego
Specjalizuje się w tematyce bezpieczeństwa energetycznego.

Absolwent politologii (licencjat) i stosunków międzynarodowych (magister), Wojciech łączy wiedzę akademicką z praktycznym doświadczeniem jako przedsiębiorca i wykładowca Kolegium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadzi podcast „Energy Drink” oraz jest członkiem redakcji kwartalnika „Sprawy Międzynarodowe”. Jest również założycielem pierwszego watchdogu sektora energetycznego - Ośrodka Bezpieczeństwa Energetycznego. Wojciech aktywnie działa w przestrzeni medialnej, administrując stronami internetowymi i społecznościowymi, oraz prowadząc wydarzenia i konferencje. Zachęca do kontaktu w celu współpracy i zapoznania się z jego bogatym portfolio.

Magdalena Jarkulisz

Dyrektor, Departament Ropy, Gazu i Gospodarki Wodorowej, Ministerstwo Przemysłu

Magdalena Jarkulisz

Dyrektor, Departament Ropy, Gazu i Gospodarki Wodorowej, Ministerstwo Przemysłu
W ostatnim czasie zajmowała się walką z niską emisją, poprawą efektywności energetycznej w programach finansowanych z Europejskiego Banku Inwestycyjnego czy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Prowadziła też szereg działań informacyjno-edukacyjnych w zakresie rozwoju OZE, rozproszonych źródeł energii w tym klastrów i spółdzielni energetycznych oraz wypracowywania rekomendacji dotyczących Stref Czystego Transportu. Tematyka energetyczną zajmuje się od 15 lat , w latach 2010-2019 związana z energetyką zawodową w jednej z wiodących spółek energetycznych w kraju.

Dr hab. inż. Remigiusz Jasiński

Kierownik, Zakład Lotnictwa Politechniki Poznańskiej

Dr hab. inż. Remigiusz Jasiński

Kierownik, Zakład Lotnictwa Politechniki Poznańskiej
Specjalista w zakresie wpływu lotnictwa na środowisko.

Kieruje zespołem ekspertów lotnictwa w obszarze emisji związków szkodliwych emitowanych przez statki powietrzne. W publikacjach naukowych przedstawia możliwe sposoby dekarbonizacji lotnictwa oraz wdrażania wodoru, jako zrównoważonego paliwa. W pracy naukowej realizuje zadania dotyczące eksploatacji napędów lotniczych zasilanych SAF. Nauczyciel akademicki i opiekun kierunku studiów Lotnictwo. Wykształcenie jak i kolejne stopnie naukowe zdobywał na Politechnice Poznańskiej odbywając również szereg staży naukowych między innymi w Finlandii i na Słowenii. Przewodniczący komitetu organizacyjnego Konferencji POZ-MAR przeznaczonej dla doktorantów i młodych naukowców.

Andrzej Jeżewski

właściciel firmy Promet-Plast S.C. , Lider Energetycznego Klastra Oławskiego

Andrzej Jeżewski

właściciel firmy Promet-Plast S.C. , Lider Energetycznego Klastra Oławskiego
Absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Właściciel firmy Promet-Plast S.C. zajmującej się produkcją energii odnawialnej oraz produkcją artykułów medycznych, to również pierwszy w Polsce zakład produkcji wyrobów medycznych w technologii zerowej emisji. Prezes w firmie EP-P sp. z o.o. sp. k., lider Energetycznego Klastra Oławskiego EKO oraz wiceprzewodniczący rady programowej Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii.

Inwestor w turbiny wiatrowe, komercyjne magazyny energii oraz w kogenerację metanową i wodorową. Inicjator powstania centrum badawczo-rozwojowego do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w procesach produkcyjnych.

Twórca Agro-Hydro-Energy (AHE) – inteligentnego systemu wsparcia gospodarki rolnej.

Grzegorz Jóźwiak

Dyrektor, Biuro Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych, ORLEN S.A.

Grzegorz Jóźwiak

Dyrektor, Biuro Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych, ORLEN S.A.
Ma 21-letnie doświadczenie w sektorze energetycznym, rafineryjnym i petrochemicznym.

Posiada gruntowną wiedzę w zakresie wdrażania rozwiązań niskoemisyjnych w przemyśle. Odpowiedzialny za wdrożenie strategii wodorowej w Grupie ORLEN. Zbudował obszar wodorowy w Orlenie od podstaw. Zainicjował i uruchomił pierwszą Akademię Wodorową dla studentów w Polsce. Koordynował procesy pozyskiwania bezzwrotnego finansowania dla projektów wodorowych  z programów europejskich, takich jak Connecting Europe Facility (CEF), Important Projects of Common European Interest (IPCEI).

Jest Prezesem Spółki Lotos Green H2, Ekspertem Cywilnym NATO w Grupie Planowania Energetycznego, Członkiem Zarządu Clean Hydrogen Partnership, Członkiem Rady Koordynacyjnej Sektorowego Porozumienia na rzecz Rozwoju Gospodarki Wodorowej w Polsce, Członkiem Rady Programowej Centrum Technologii Wodorowych Politechniki Gdańskiej.

Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej, ukończył z wyróżnieniem podyplomowe studia Executive MBA.

 

Maciej Kalinowski

Kierownik działu wsparcia techniczno-projektowego, Socomec Polska

Maciej Kalinowski

Kierownik działu wsparcia techniczno-projektowego, Socomec Polska
Doświadczony inżynier z ponad 15 letnim doświadczeniem w branży elektrotechnicznej

Specjalizuje się w systemach UPS oraz układach monitoringu jakości zasilania. Absolwent Politechniki Wrocławskiej gdzie uzyskał tytuł magistra elektrotechniki. Pasję do technologii i rozwiązań technicznych przejawia w codziennej pracy angażując się w wymagające projekty gdzie konieczne jest zastosowanie zaawansowanej wiedzy. Oprócz projektów Maciej zajmuje się szkoleniami dla początkujących oraz zaawansowanych i doświadczonych inżynierów.

Poza pracą miłośnik szeroko rozumianego outdoru, zaczynając do wypraw rowerowych kończąc na wędrówkach wysoko górskich.

Łukasz Kałużny

Doradca podatkowy, JK-Kancelaria

Łukasz Kałużny

Doradca podatkowy, JK-Kancelaria
Łukasz Kałużny doradca podatkowy z JK-Kancelaria.

W swoich niemal 13-letnich doświadczeniach zawodowych, przeprowadzał prawne i podatkowe badania due diligence spółek kapitałowych, doradzał w trakcie procesów inwestycyjnych m.in w branży OZE, w tym przy projektach instalacji stacji do produkcji wodoru wraz z magazynami wodoru i stacją jego tankowania.

Łukasz bierze udział w postępowaniach i kontrolach podatkowych, a także reprezentuje podatników w sporach przed sądami administracyjnymi. Jego obszarem specjalizacji jest m.in VAT, szczególnie w obrocie międzynarodowym, podatek od nieruchomości oraz zagadnienia z zakresu ulg i zwolnień podatkowych. Jego obszarem zainteresowań naukowych są mechanizmy opodatkowania energii w Unii Europejskiej w dobie dekarbonizacji.

dr hab. inż. Arkadiusz Kamiński

Dyrektor Wykonawczy ds. Środowiska, ORLEN S.A.

dr hab. inż. Arkadiusz Kamiński

Dyrektor Wykonawczy ds. Środowiska, ORLEN S.A.
dr hab. inż. Arkadiusz Kamiński pracuje w ORLEN S.A. od maja 2008 r., obecnie jako Dyrektor Wykonawczy ds. Środowiska.

W latach 2000-2014 pracował w Politechnice Warszawskiej na stanowisku asystenta naukowo-dydaktycznego oraz adiunkta. Specjalizuje się w badaniach naukowych oraz działalności dydaktycznej związanej z szeroko pojętą ochroną środowiska, energetyką i gospodarką wodno-ściekową. Ukończył: Podyplomowe Studium Zarządzania Finansami i Marketingu, Project Management, Turbiny gazowe i układy gazowo-parowe, Bezpieczeństwo procesów przemysłowych oraz studia MBA. Jest członkiem instytucji rozpowszechniających wiedzę naukową oraz branżową: SITPChem, Rady PIPC, Rady Wyrobów Budowlanych, przewodniczącym Rady Koordynacyjnej Mazowieckiej Doliny Wodorowej.

Justyna Kanas

Prawniczka, Elżanowski & Partnerzy Kancelaria Prawna sp. k.

Justyna Kanas

Prawniczka, Elżanowski & Partnerzy Kancelaria Prawna sp. k.
Prawniczka regulacyjna. W bieżącej pracy skupia się na doradzaniu podmiotom sektora energetycznego i przemysłowego w ich codziennej działalności.

Doświadczenie zdobywała w departamentach energetycznych polskich i międzynarodowych kancelarii prawnych, a także jako wewnętrzny prawnik spółki energetycznej. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularno-naukowych. Przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu regulacji wodorowych. 

Piotr Kardaś

Sekretarz Generalny, Związek Pracodawców Polskie Szkło

Piotr Kardaś

Sekretarz Generalny, Związek Pracodawców Polskie Szkło
Absolwent Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska Uniwersytetu Warszawskiego.

Pracę dla branży szklarskiej rozpoczął ponad piętnaście lat temu – od kierowania projektami promocji recyklingu i edukacji w Forum Opakowań Szklanych. Od tej pory nieprzerwanie zajmuje się zawodowo m.in tematyką odpadową i innymi obszarami zrównoważonego rozwoju w przemyśle szklarskim.

Autor i współautor publikacji z zakresu ochrony środowiska w przemyśle, recyklingu i ekoprojektowania opakowań. Uczestniczy w pracach grup roboczych i komitetów europejskich federacji szklarskich Glass Alliance Europe, FEVE i Glass for Europe. Członek zarządu Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu.

Prof. Jacek Kijeński

Prof. Jacek Kijeński

Profesor nauk chemicznych od 1991 roku. Specjalność naukowa: technologia chemiczna, kataliza, strategie rozwoju branż i produktów przemysłu chemicznego i pokrewnych, recykling tworzyw polimerowych, gospodarka wodorowa i metanolowa, biopaliwa.

Autor ponad 250  publikacji naukowych, w  tym książek i monografii, ponad 50 patentów i szeregu strategicznych ekspertyz. Profesor Politechniki Warszawskiej. Prorektor Politechniki w latach 2008–2012. Dziekan Wydziału Chemicznego PW (1988–1990), dziekan Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii (2008–2012), dyrektor Instytutu Chemii Przemysłowej im. Prof. I. Mościckiego (2002–2007).

Wiceprzewodniczący Komitetu Chemii Polskiej Akademii Nauk (2007–2015), członek Prezydium tego Komitetu (2004–2018). Prezes Stowarzyszenia Inżynierów i  Techników Przemysłu Chemicznego (2002–2018). Prezes, koordynator Polskiej Platformy Wodoru i Ogniw Paliwowych (2005–2018).

Przewodniczący Komitetu Biopaliw i Biokomponentów w  Polskim Komitecie Normalizacyjnym. Ekspert NCN i NCBR. Członek American Chemical Society i Stowarzyszenia Inżynierów Chemików i Biochemików DECHEMA (Niemcy). Członek Komisji Przemysłu Chemicznego Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej IUPAC.

Trzy córki i trzech synów, dwa psy staffordshire bulterier (Lusia i Stefka). Hobby: antropologia kultury, literatura anglojęzyczna, grzybobranie z córką, miłośnik morza. Nieugięty kibic Legii Warszawa od 1962 r.

Żaneta Kłostowska

Ekspertka ds. innowacji i rozwoju technologii wodorowych, TÜV SÜD

Żaneta Kłostowska

Ekspertka ds. innowacji i rozwoju technologii wodorowych, TÜV SÜD
Dyrektor Zarządzająca Hydrogen Poland. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, przez wiele lat związana z uczelnią oraz Polską Akademią Nauk.

Posiada bogate doświadczenie w realizacji międzynarodowych projektów wspierających rozwój gospodarki wodorowej oraz licznych inicjatyw naukowo-badawczych.

Autorka międzynarodowych publikacji naukowych i współautorka rekomendacji dla Komisji Europejskiej w zakresie rozwoju gospodarki wodorowej. Wielokrotna stypendystka, specjalizująca się w współpracy międzynarodowej, internacjonalizacji oraz projektach badawczo-rozwojowych (B+R). Wiceprzewodnicząca Komitetu ds. Technologii Wodorowych i Magazynowania Energii PSNM.

Wykładowczyni akademicka, łączy wiedzę z zakresu zarządzania projektami z doradztwem dla przedsiębiorstw, w tym w obszarze zarządzania zasobami wodnymi na potrzeby produkcji wodoru. Redaktorka naczelna portalu HydrogenPolska.biz oraz współtwórczyni podcastu UwagaWodór!.

Michael Dennis Knudsen

Business Development Director - Green Fuels and Energy, COWI

Michael Dennis Knudsen

Business Development Director - Green Fuels and Energy, COWI
Michael Dennis Knudsen jest dyrektorem ds. rozwoju biznesu, zielonych paliw i energii w COWI.

W tej roli przyczynia się do przyspieszenia zielonej transformacji poprzez udział COWI w projektach Power-to-X. Ma ponad 30-letnie doświadczenie zawodowe w przemyśle chemicznym, energetycznym i motoryzacyjnym oraz dogłębną wiedzę na temat rynków, technologii i procesów biznesowych związanych z wodorem i jego pochodnymi, takimi jak amoniak i metanol.

Krzysztof Kochanowski

Wiceprezes Zarządu Dyrektor Generalny, PIME Stowarzyszenie Polska Izba Magazynowania Energii

Krzysztof Kochanowski

Wiceprezes Zarządu Dyrektor Generalny, PIME Stowarzyszenie Polska Izba Magazynowania Energii
Ekspert w branży energetycznej z ponad 20 letnim doświadczeniem zawodowym.

Doświadczenie zdobywał w energetycznych spółkach dystrybucyjnych i przesyłowych oraz w firmach consultingowych. Wieloletni publicysta z zakresu rynku energii w mediach gospodarczych. Konsultant w zakresie rozwiązań systemowych w elektroenergetyce współpracujący z instytucjami rządowymi i Parlamentem. Pierwszy prezes i współzałożyciel największej w Polsce organizacji zrzeszającej firmy z obszaru technologii magazynowania energii (elektrycznej, cieplnej oraz wodoru i chłodu) i elektromobilności (infrastruktura ładowania pojazdów, technologie bateryjne i wodorowe) oraz gospodarki energetycznej w klastrach energii (lokalne obszary bilansowania, niezależne systemy energetyczne). Obecnie zarządza organizacją PIME oraz prowadzi specjalistyczne szkolenia z obszaru rynku magazynowania energii i gospodarki wodorowej. Koordynator projektów: Rynek magazynowania energii elektrycznej w Polsce oraz Programu „Gospodarka wodorowa w energetyce i transporcie – mapa drogowa dla Polski”. Pierwszy Prezes oraz inicjator powstania i współzałożyciel organizacji Hydrogen Poland, zrzeszającej firmy i instytucje z obszaru gospodarki wodorowej.

Piotr Kociński

Piotr Kociński

Ponad 25 lat doświadczenia w pracy w firmach takich jak IBM, Accenture, EY w obszarze projektowania, wytwarzania i wdrażania innowacyjnych rozwiązań cyfrowych zarówno w kraju jak i za granicą.

Posiada m.in duże doświadczenie w opracowywaniu strategii i mapy drogowej transformacji  firm od strony wdrażania nowoczesnych rozwiązań cyfrowych oraz innych zaawansowanych technologii.

W latach 2016-2019 członek zarządu kilku spółek skarbu państwa, odpowiedzialny m.in za rozwój technologiczny, badania czy zarządzanie operacyjne.  

Zasiada w Radzie Naukowej NCBJ oraz w Radzie ds Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Radiologicznej (BJOR) przy Prezesie Państwowej Agencji Atomistyki (PAA).

W latatach 2020-2024, poza pracą na rzecz EY, prowadził część badawczo-rozwojową projektu, współfinansowanego przez NCBR,  zaprojektowania i wytworzenia prototypu nowego systemu transakcyjnego dla GPW S.A.

Na początku swojej kariery  zawodowej był zaangażowany w działalność badawczą w dziedzinie fizyki ciała stałego, w Polsce, Francji, Portugalii. Autor bądź współautor prac naukowych z dziedziny fizyki w recenzowalnych czasopismach naukowych o globalnym zasięgu.

Doktor fizyki, Certyfikowany Architekt w dziedzinie Przetwarzania Danych, IBM & TheOpenGroup.

Piotr Kolasa

Radca prawny, Wspólnik, Polowiec i Wspólnicy

Piotr Kolasa

Radca prawny, Wspólnik, Polowiec i Wspólnicy
Zajmuje się bieżącą obsługą podmiotów gospodarczych z sektora energetycznego. Doświadczenie zdobywał przy realizacji procesów budowy instalacji odnawialnych źródeł energii na terenie Polski.

Obecnie doradza największym podmiot z branży energetycznej w tym odbiorcom przemysłowym. Doradza przy nabywaniu i sprzedaży dużych projektów OZE, w tym farm fotowoltaicznych i magazynów energii. Współtwórca pierwszej w Polsce spółdzielni energetycznej. Bierze czynny udział w negocjacji długoterminowych umów na dostawę energii elektrycznej z OZE (cPPPA). Świadczy usługi doradcze w zakresie wsparcia regulacyjnego dla odbiorców energochłonnych. Autor wielu publikacji z zakresu prawa energetycznego oraz doradca przy procesach legislacyjnych związanych z odnawialnymi źródłami energii i rozwiązaniami dla przemysłu.

dr Artur Kopijkowski-Gożuch

Dyrektor Narodowego Centrum Analiz Energetycznych, Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.

dr Artur Kopijkowski-Gożuch

Dyrektor Narodowego Centrum Analiz Energetycznych, Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.
Menadżer, analityk, dyrektor zarządzający, z ponad 20-letnim doświadczeniem w obszarach: rynku energii, inżynierii finansowej, ekonometrii, ekonomicznej analizy prawa, administracji, strategii i organizacji.

Doktor Nauk Ekonomicznych posiadający dorobek naukowy z dziedzin: rynku energii, finansowania inwestycji oraz rynku kapitałowego.

Dyrektor Narodowego Centrum Analiz Energetycznych – ośrodka odpowiedzialnego za przygotowywanie analiz strategicznych w zakresie transformacji energetycznej (sektor energetyczny, gazowy, paliwowy oraz środowiskowy), działającego na rzecz administracji rządowej oraz Urzędu Regulacji Energetyki. Pracownik i poprzednio Dyrektor Zarządzający w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych odpowiedzialny za budowę i prowadzenie strategii operatora przesyłowego, zarządzanie portfelem projektów, nadzór nad analizami, prowadzenie strategicznych projektów spółki, a także za pion organizacyjny oraz ład korporacyjny.

Wieloletni pracownik administracji rządowej, w której nadzorował działania z zakresu: rynku energii, koordynacji polityk horyzontalnych, planowania legislacyjnego, systemu Oceny Wpływu (OSR), prowadzenia działalności gospodarczej, reformy regulacji oraz deregulacji prawa. Współtwórca idei ekonomicznej analizy prawa.

Maciej Kosiński

Członek Zarządu Izby Gospodarczej Biogazu i Biometanu

Maciej Kosiński

Członek Zarządu Izby Gospodarczej Biogazu i Biometanu
Absolwent Wydziału Historycznego przy Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Z mediami związał się w 2006 roku pracując w Polskiej Agencji Prasowej. Jest jednym z założycieli i pomysłodawców stowarzyszenia Polska Rada Pelletu, w której w latach 2016 -2019 pełnił rolę prezesa zarządu. Zawodowo związany z grupą Biomass Media Group, której jest współzałożycielem i współwłaścicielem. Biomass Media Group to wydawca ogólnopolskich miesięczników branżowych takich jak Magazyn Biomasa, Fabryka Pelletu, Rynek Biogazu i Biometanu, Poradnik Inwestora Biogazowego, Biomasa w ciepłownictwie oraz portalu magazynbiomasa.pl.

Grupa jest organizatorem misji gospodarczych oraz największych w tej części Europy konferencji dla branży biomasowej, takich jak: Forum Pelletu, Kongres Biogazu, Biomasa w ciepłownictwie, Kongres Biometanu, Biowęgiel w Polsce oraz licznych warsztatów i seminariów. Od lat aktywny orędownik rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce i w Europie.

Mateusz Kowalewski

Prezes i założyciel Gospodarka Morska Sp. z o.o.

Mateusz Kowalewski

Prezes i założyciel Gospodarka Morska Sp. z o.o.
Wydawca portali internetowych GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl.

Organizatora wielu branżowych konferencji; między innymi Kongresu Polskie Porty 2030 oraz Rejsu z GospodarkaMorska.pl

Współzałożyciel, a od 2023 prezes Polskiego Forum Technologii Morskich - związku pracodawców sektora przemysłu morskiego z siedzibą w Gdyni.

Ekspert  w tematyce portów morskich, przemysłu i energetyki morskiej oraz odnawialnych źródeł energii i transformacji energetycznej.

Moderator i panelista wielu branżowych konferencji: Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni, Forum Wizja Rozwoju w Gdyni, Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie, Forum Morskiego Radia Gdańsk, konferencji Euro Power - OZE Power w Warszawie, konferencji PowerConnect Energy Summit w Gdańsku, konferencji SeaTech w Gdańsku, Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego w Kołobrzegu i wielu innych.

Łukasz Kozioł

Dyrektor Działu Produktów Zrównoważonego Finansowania Klientów Biznesowych, Alior Bank

Łukasz Kozioł

Dyrektor Działu Produktów Zrównoważonego Finansowania Klientów Biznesowych, Alior Bank
Od 25 lat związany branżą finansową.

Specjalizuje się w bankowości przedsiębiorstw oraz usług specjalistycznych skierowanych do różnych segmentów firm. Ostatnie dwa lata koncentruje się na projektach dotyczących zrównoważonego rozwoju i finansowania transformacji energetycznej. Jest również autorem i prowadzącym szkolenia z zakresu efektywnego zarządzania produktami bankowymi.  

Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, studiów doktoranckich z ekonomii o specjalności zarządzanie i programu MBA.

 

dr Krzysztof Księżopolski

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

dr Krzysztof Księżopolski

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Adiunkt, kierownik studiów podyplomowych „Gospodarka wodorowa – polityka, ekonomia, bezpieczeństwo”

Dr Krzysztof Księżopolski, adiunkt w Katedrze Polityki Publicznej SGH. Specjalizuje się w zagadnieniach polityki energetycznej, bezpieczeństwa ekonomicznego i energetycznego, ochrony klimatu i odnawialnych źródeł energii. Autor licznych publikacji naukowych, raportów między innymi: „Ekonomiczne zagrożenia bezpieczeństwa państw” (2004), „Bezpieczeństwo ekonomiczne” (2011), „Polityka klimatyczno-energetyczna Polski w latach 2014-2015” (2015), redaktor i współredaktorem naukowy publikacji: „Odnawialne źródła energii w Polsce. Wybrane problemy bezpieczeństwa, polityki i administracji” (2013). Szef zespołu polskiego w projekcie NATO STO SAS-183 Energy Security Resilience, Capability and Interoperability. Posiada bogate doświadczenie zarządcze i analityczne zdobyte w przedsiębiorstwach krajowych i międzynarodowych oraz administracji państwowej. Kierownik studiów podyplomowych „Gospodarka wodorowa – polityka, ekonomia, bezpieczeństwo”

Jaromir Krawczyński

Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelny, LABTAR sp. z o.o.

Jaromir Krawczyński

Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelny, LABTAR sp. z o.o.
Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelny LABTAR sp. z o.o. — lidera promocji branży wapienniczej i innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu.

Doświadczony manager i ekspert z ponad 20-letnią praktyką w zarządzaniu strategicznym, rozwoju biznesu oraz transformacji organizacyjnej. Członek Zarządu Stowarzyszenia Przemysłu Wapienniczego i Rady Programowej Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu.

W swojej karierze z sukcesem prowadził kompleksowe projekty restrukturyzacyjne, wdrażał nowoczesne modele zarządzania i rozwijał przedsiębiorstwa w dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym. Specjalizuje się w budowaniu zrównoważonych strategii wzrostu, łącząc wiedzę z zakresu ochrony środowiska, zarządzania jakością i inżynierii procesowej. Jego podejście opiera się na innowacyjności, optymalizacji procesów i efektywnym przywództwie.

Prywatnie pasjonat nowych technologii, energii odnawialnej oraz mentoringu młodych liderów.

dr Marlena Krohn

General Director, Hynfra

dr Marlena Krohn

General Director, Hynfra
Menadżer z praktycznym doświadczeniem w zarządzaniu strategicznym.

Ponad 23 lata pracowała dla  grup kapitałowych takich jak : Alchemia gdzie pełniła funkcję dyrektora dywizji włókniny, odpowiedzialna za logistykę parku maszynowego oraz wprowadzenie produktu na rynek polski, Hutmen,w której pełniła funkcję prezesa zarządu spółki Susmed czy Boryszew ERG S.A. tworząc produkty z zakresu chemii lotniczej i wprowadzając na rynek europejski.   

W przeszłości pełniła również funkcję kanclerza Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej czy prezesa zarządu spółki Startova.pl, odpowiedzialna za transfer wiedzy i technologii UMK. Założycielka Kujawskiego Klastra Wodorowego.

Obecnie dyrektorka generalna w Hynfra P.S.A. odpowiedzialna za prowadzenia projektów infrastrukturalnych w obszarze wodoru odnawialnego i zielonej chemii.

Vice prezeska Jordan Green Ammonia L.LC. realizująca projekt zielonego amoniaku w strefie ekonomicznej Aqaby.

Karol Kruszak

Kierownik sekcji kolejowej, TÜV SÜD Polska

Karol Kruszak

Kierownik sekcji kolejowej, TÜV SÜD Polska
Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, specjalizacja: Ochrona Środowiska i Utylizacja Odpadów.

W 2007 roku ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej w zakresie audytu i zarządzania. W 2020 roku ukończył studia podyplomowe na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Inżynierii Produkcji, w zakresie inżynierii spajania, uzyskując kompetencje IWE.

Od 2008 roku zawodowo związany z oceną zgodności. Posiada wieloletnie doświadczenie we współpracy z różnymi producentami oraz instytucjami naukowymi, w tym instytutami badawczymi, jednostkami notyfikowanymi, wyznaczonymi i inspekcyjnymi, a także laboratoriami badawczymi oraz wzorcującymi. Członek komitetu technicznego Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (PKN).

Dariusz Kryczka

Partner EY Law, Ekspert ds. Energii i Klimatu

Dariusz Kryczka

Partner EY Law, Ekspert ds. Energii i Klimatu
Dariusz Kryczka, jest Partnerem w EY Law, w obszarze Praktyki Energetyki i Zrównoważonego Rozwoju. Ukończył prawo i nauki polityczne na Uniwersytecie Śląskim oraz Uniwersytecie we Florencji na rocznym stypendium LLP/Erasmus.

Ukończył również studia podyplomowe European Energy Trading w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Akademię Młodych Dyplomatów przy Europejskiej Akademii Dyplomacji. Dariusz posiada certyfikaty AgilePM® Foundation Examination, TSPM TenStep Project Manager Certification, Prince 2 Practitioner Examination oraz Prince 2 Foundation Examination. 

Doświadczenie: Odpowiedzialny za public affairs, współpracę międzynarodową, relacje instytucjonalne, współpracę z instytucjami UE, polskimi agendami rządowymi i ministerstwami oraz międzynarodowymi
organizacjami handlowymi.; Prowadzenie projektów, w szczególności związanych z branżą energetyczną i oil&gas, w tym projektów międzynarodowych, strategicznych inwestycji infrastrukturalnych oraz nowych
technologii.; Posiada bogate doświadczenie w zakresie stosunków międzynarodowych, komunikacji korporacyjnej, regulacji, koordynacji projektów, społecznej odpowiedzialności biznesu oraz organizacji
pozarządowych (NGO).; Ekspert ds. energii i klimatu w United Nations Global Compact Network Poland. Znacząco zaangażowany w zarządzanie projektami poświęconymi tematyce wodoru, efektywności energetycznej, zrównoważenia finansowego i ESG. Przygotowywał raporty legislacyjne dotyczące reformy białych certyfikatów, ustawy wodorowej, Green Finance, systemu ochrony jakości powietrza, reformy lądowej energetyki wiatrowej.; Zajmował się przygotowywaniem spotkań z kluczowymi partnerami/interesariuszami oraz istotnych wydarzeń związanych z obszarem energetyki. Był odpowiedzialny za współpracę z Komisją
Europejską w zakresie Zielonego Ładu i transformacji energetycznej.; Reprezentowanie organizacji w porozumieniach sektorowych (sektor deal) w obszarze wodoru i offshore

Krzysztof Krzyszycha

Manager ds. Kluczowych Klientów, Eneria CAT Polska

Krzysztof Krzyszycha

Manager ds. Kluczowych Klientów, Eneria CAT Polska
Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na Wydziale Energetyki i Paliw, a w ostatni okresie również studiów podyplomowych „Wodór i Biometan – pozyskanie, transport i wykorzystanie. Transformacja energetyczna.”

Od 2015 roku związany z rynkiem agregatów kogeneracyjnych dla sektora przemysłowego, ciepłowniczego oraz górniczego. W swojej pracy zawodowej uczestniczy w formułowaniu realnych rozwiązań opartych na układach kogeneracyjnych zintegrowanych z różnymi źródłami energii dla przedstawicieli sektora energetycznego oraz przemysłu. Projekty zrealizowane przyczyniają się do modernizacji i dywersyfikacji źródeł energii na Polskim rynku, działając na korzyść obniżenia emisji CO2.

Eneria zapewnia kompletne rozwiązania techniczne i technologiczne w zakresie zapotrzebowania w energię. Specjalizujemy się w projektowaniu, budowie, konserwacji oraz serwisie silników i agregatów. Prowadzimy projekty kogeneracyjne, biogazowe i elektryczne, a od 2023 roku, w związku z wprowadzaną transformacją energetyczną utworzyliśmy dział OZE, Dekarbonizacji i Rozwoju, aby wspierać naszych Klientów w drodze do zeroemisyjności.

Wojciech Kubak

Business Development Manager, Danfoss Power Electronics and Drives

Wojciech Kubak

Business Development Manager, Danfoss Power Electronics and Drives
Wojciech Kubak jest inżynierem specjalizującym się w rozwiązaniach przetwarzania energii oraz w układach napędu elektrycznego.

Od 2022 roku pełni funkcję Business Development Managera w Segmencie Danfoss Power Electronics and Drives, a od roku 2024 również pełni tę rolę w krajach Europy Wschodniej. Posiada ponad 25 lat doświadczenia zawodowego w obszarach sprzedaży, zarządzania sprzedażą, zarządzania zespołami, zarządzania produktami oraz inżynierii elektrycznej.

W Danfoss Drives zarządza projektami związanymi z transformacją energetyczną, definiując potrzeby rynkowe i współpracując nad rozwiązaniami procesowymi i technologicznymi, które są korzystne z perspektywy klienta. Jest przekonany o konieczności zmiany przyzwyczajeń w zakresie konsumpcji energii. Dlatego nieustannie angażuje się w budowanie świadomości inwestowania w lepszy mix energetyczny, wykorzystując technologie przyszłości, takie jak magazynowanie energii, odnawialne źródła energii oraz wodór. Poprawa efektywności energetycznej w istniejących procesach produkcyjnych jak i w nowo powstających jest wyznacznikiem jego codziennych działań.

prof. dr hab. inż. Jakub Kupecki

Dyrektor Centrum Technologii Wodorowych, Instytut Energetyki – Państwowy Instytut Badawczy

prof. dr hab. inż. Jakub Kupecki

Dyrektor Centrum Technologii Wodorowych, Instytut Energetyki – Państwowy Instytut Badawczy
Kierownik i wykonawca prac w ponad 60 projektach związanych z energetyką, w tym technologiami wodorowymi, finansowanych przez KE, NCBR, NCN, MNiSW/MEiN, NFOŚiGW, Europejską Agencję Kosmiczną, DoE i DoS USA oraz bezpośrednio przez przemysł.

Uczestniczył w realizacji projektów dot. reaktorów jądrowych w Polsce (IEN-PIB, NCBJ) i Szwecji (KTH). Od 2017 Visiting Professor w National Fuel Cell Research Center, University of California, Irvine w USA.

Autor i współautor kilkudziesięciu ekspertyz na rzecz przemysłu i administracji publicznej, ponad 300 publikacji i wystąpień konferencyjnych, 7 patentów i zgłoszeń patentowych, w większości skomercjalizowanych wynalazków. Dwukrotny stypendysta Komisji Fulbrighta i NAWA. Laureat nagród za działalność badawczą i naukową, w tym nagród Siemensa i Nernsta. Członek Zarządu Hydrogen Europe Research, Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej, Zespołu Ekspertów ds. Wodoru Izby Gospodarczej Gazownictwa oraz Komitetu Problemów Energetyki Polskiej Akademii Nauk.

Uzyskał dyplomy Politechniki Warszawskiej, University of Iceland, University of Akureyri oraz Haas School of Business, University of California, Berkeley.

Bartłomiej Kupiec

Doradca ds. polityki, Clean Air Task Force

Bartłomiej Kupiec

Doradca ds. polityki, Clean Air Task Force
Prawnik i analityk polityki klimatycznej, magister prawa z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Master of Public Policy z Hertie School of Governance w Berlinie. Jest też absolwentem Szkoły Prawa Amerykańskiego (organizowanej przez The Catholic University of America, Columbus Law School i Uniwersytet Jagielloński) oraz Szkoły Prawa Niemieckiego (organizowanej przez Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn i Uniwersytet Warszawski). Policy Advisor w Clean Air Task Force . Deputy Manager EYEN Young Consumers Task Force, członek Stowarzyszenia „Z energią o Prawie”. Współpracował z wiodącymi polskimi, niemieckimi i międzynarodowymi kancelariami prawnymi, firmami konsultingowymi, think tankami i instytucjami rządowymi. Wykładowca w Wyższej Szkole Zarządzania i Informatyki w Rzeszowie oraz w Międzyuczelnianej Akademii Klimatu. Autor artykułów naukowych i publicystycznych z zakresu sektora energetycznego. 

Henryk Kwapisz

Dyrektor ds. relacji instytucjonalnych, Saint-Gobain Polska

Henryk Kwapisz

Dyrektor ds. relacji instytucjonalnych, Saint-Gobain Polska
Absolwent Politechniki Warszawskiej. Od 25 lat związany z Grupą Saint-Gobain w Polsce, gdzie pełni funkcję dyrektora ds. relacji instytucjonalnych.

Aktywnie uczestniczy w konsultacjach nowych aktów prawnych, przede wszystkim w zakresie zrównoważonego budownictwa, efektywności energetycznej i konkurencyjności. Zajmuje się analizą istniejącego prawa w zakresie budownictwa i jego wpływem na rozwój przemysłu w tym zakresie, prowadzi wiele szkoleń, występuje na konferencjach jako prelegent i panelista. Aktywnie wspiera działania zmierzające do popularyzowania zagadnień zrównoważonego rozwoju w polskiej architekturze i budownictwie.

Współpracuje z wyższymi uczelniami w Polsce. Jest członkiem prezydiów kilku stowarzyszeń związanych z budownictwem. Jest członkiem kilku komitetów technicznych PKN. Jest także autorem i współautorem ponad 70 poradników i publikacji w specjalistycznych wydawnictwach z zakresu poprawy jakości budownictwa w Polsce.

Wojciech Lach

Kierownik Zespołu Koordynacji Projektów Wodorowych, ORLEN S.A.

Wojciech Lach

Kierownik Zespołu Koordynacji Projektów Wodorowych, ORLEN S.A.
Jest odpowiedzialny za zarządzanie portfelem projektów wodorowych w Polsce, Czechach, na Słowacji i Litwie. Wojciech pełni również funkcję Lidera Mapy Drogowej Dolin Wodorowych w Hydrogen Europe.

Jest inicjatorem i koordynatorem projektu Amber Hydrogen Valley na Pomorzu, którego celem jest m. in. uwodornienie portów morskich.

W latach 2020-2022 Wojciech pełnił rolę Kierownika Projektu LOTOS Green H2 - projektu elektrolizera o mocy 100 MW, produkującego odnawialny wodór na potrzeby dekarbonizacji rafinerii w Gdańsku. (w 2023 r. projekt otrzymał notyfikację UE w ramach CEEAG na wsparcie w wysokości 158 mln EUR).

Od stycznia 2018 r. do marca 2020 r. Wojciech był Dyrektorem Działu Innowacji w LOTOS Lab, gdzie odpowiadał za zarządzanie obszarem innowacji oraz współtworzył portfel innowacyjnych projektów w obszarze paliw alternatywnych, wodoru i magazynowania energii.

Przed dołączeniem do Grupy LOTOS przez 10 lat pracował w wiodących firmach doradczych, w tym EY i PwC. Wojciech jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Posiada również dyplom Executive MBA Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

dr inż. Łukasz Lelek

Wiceprezes Zarządu, MEITILL Solutions Sp. z o.o.

dr inż. Łukasz Lelek

Wiceprezes Zarządu, MEITILL Solutions Sp. z o.o.
Absolwent Wydziału Paliw i Energii, AGH w Krakowie.

Karierę zawodową rozpoczął w IGSMiE Polskiej Akademii Nauk, biorąc udział w licznych projektach B+R w zakresie energetyki konwencjonalnej i odnawialnej oraz uzyskując stopień doktora nauk technicznych. W 2017 roku rozpoczął pracę w przemyśle, realizując projekty wdrożeniowe, działalność rozwojową i innowacyjną, w tym nadzorowanie prac zespół technologii wodorowych odpowiedzialnego za przygotowywanie i rozwój inwestycji. Pełnił funkcję kierownika projektu inwestycji w zakresie wodorowego magazynu energii. Aktualnie jako współwłaściciel firmy MEITILL Solutions rozwija działalności w zakresie doradztwa, wsparcia inwestycji oraz działań B+R w energetyce rozproszonej, przemyśle, w tym w szczególności rozwiązań wodorowych.

István Lepsényi

President, Hungarian Hydrogen Technology Association

István Lepsényi

President, Hungarian Hydrogen Technology Association
Ukończył Politechnikę Budapeszteńską jako inżynier ekonomista i uzyskał dyplom inżyniera mechanika na Politechnice Petersburskiej.

Był dyrektorem technicznym fabryki nadwozi i pojazdów IKARUS, dyrektorem generalnym prezesa AUTOKONSZERN Rt., przez cztery lata po jej założeniu był dyrektorem generalnym Magyar Suzuki Rt., a następnie dyrektorem zarządzającym Knorr-Bremse Fekrendzerek Kft. W latach 2015-2018 był sekretarzem stanu odpowiedzialnym za rozwój gospodarczy i regulacje w Ministerstwie Gospodarki Narodowej, a następnie jako dyrektor generalny VALOR HUNGARIAE Zrt. wspierał przyjmowanie, mentoring i dostęp do rynku węgierskich innowacji. Otrzymał nagrodę Dénes Széchenyi Gábor, Krzyż Oficerski i Krzyż Średni Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej. Honorowy Nauczyciel Zawodowy, Honorowy Obywatel Politechniki Budapeszteńskiej. Członek Węgierskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Węgierskiej Akademii Inżynierów, członek akademicki Międzynarodowej Akademii Jakości (IAQ), przewodniczący Rady Badań i Innowacji Technologicznych, honorowy prezes Krajowego Stowarzyszenia Menedżerów.
Z jego inicjatywy w 2020 r. powstała Węgierska Platforma Technologii Wodorowych, która w 2021 r. została przekształcona w Stowarzyszenie. Obecnie jest prezesem Węgierskiego Stowarzyszenia Technologii Wodorowych, którego celem jest zapewnienie profesjonalnych ram współpracy przemysłowej, gospodarczej i naukowej niezbędnej do rozwoju węgierskiej gospodarki wodorowej, stworzenie zorganizowanej współpracy między podmiotami zainteresowanymi rynkiem węgierskim, a poprzez to wszystko pomoc w tworzeniu i wzmacnianiu krajowego sektora wodorowego.

Jakub Lubiński

Dyrektor, Dział Technologii Wodorowych, ORLEN S.A.

Jakub Lubiński

Dyrektor, Dział Technologii Wodorowych, ORLEN S.A.
Aktualnie odpowiedzialny za realizację strategii związanej z gospodarką wodorem w Orlen i GK Orlen.

Odpowiada za projekty rozwojowe takie jak m. in.: budowa sytemu produkcji, dystrybucji i odbioru paliwa wodorowego jakości automotive. Posiada gruntowną wiedzę i wieloletnie doświadczenie zawodowe z zakresu gazów technicznych. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych Ropa Naftowa i Produkty Naftowe.

dr inż. Natalia Łukasik

Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

dr inż. Natalia Łukasik

Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej
W otrzymała stopień doktora nauk chemicznych w 2016 roku (Politechnika Gdańska). W 2022 roku odbyła staż podoktorski na Federalnym Uniwersytecie w Pernambuco w Brazylii pracując nad zagadnieniami chemicznego magazynowania wodoru.

Obecnie pracuje jako adiunkt badawczo-dydaktyczny w Katedrze Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej Politechniki Gdańskiej. Jej zainteresowania naukowe obejmują otrzymywanie materiałów sorpcyjnych i katalitycznych, ze szczególnym uwzględnieniem katalizatorów do otrzymywania wodoru.

Maciej Malicki

Dyrektor Handlowy Large Industries, Air Liquide Polska

Maciej Malicki

Dyrektor Handlowy Large Industries, Air Liquide Polska
Od początku swojej kariery zawodowej związany z branżą energetyczną. Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, w 2021 r. uzyskał prestiżową kwalifikację Association of Chartered Certified Accountants (ACCA).

Obecnie odpowiada za relacje z dużymi klientami przemysłowymi oraz rozwój tego obszaru biznesu w Polsce, wspierając klientów w transformacji energetycznej. Specjalizuje się w projektach wykorzystujących technologie Air Liquide w zakresie produkcji gazów technicznych oraz wychwytu i utylizacji dwutlenku węgla (CCUS).
Prywatnie uwielbia spędzać czas z rodziną, podróżować oraz sportową rywalizację od siatkówki po szachy.

Arkadiusz Marat

Prezes, Elmech-ASE

Arkadiusz Marat

Prezes, Elmech-ASE
Absolwent wydziału elektrycznego Politechniki Łódzkiej, kierunku elektroenergetyka.

Ukończył również Podyplomowe Studia Menedżerskie MBA GFKM oraz Zarządzanie przedsiębiorstwem energetycznym w warunkach rozwoju krajowych i międzynarodowych rynków energii elektrycznej w Instytucie Energetyki Politechniki Warszawskiej. 

Od wielu lat związany z rynkiem energetycznym. Były Prezes w spółkach: Energa-Oświetlenie i Energa-Obrót. Swoim doświadczeniem i innowacyjnym podejściem do zarządzania energią propaguje ideę udziału magazynów energii w transformacji energetycznej Polski. Obecnie Prezes w Elmech-ASE.

Marek Marcisz

Weryfikator jednostek kogeneracji, TÜV SÜD POLSKA

Marek Marcisz

Weryfikator jednostek kogeneracji, TÜV SÜD POLSKA
Absolwent Politechniki Śląskiej. Od 2010 r. specjalista ds. energetyki w TÜV SÜD Polska Sp. z o.o., odpowiedzialny za obszar CHP w Centrum Certyfikacji TÜV SÜD Polska Sp. z o.o.

Ekspert i weryfikator jednostek kogeneracji, audytor kontroli dostaw biomasy oraz uwierzytelniania biomasy, opiniodawca dokumentacji uwierzytelniających instalacji OZE, weryfikator energetyczny. Autor licznych artykułów ukazujących się w pismach branży energetycznej. Reprezentant TÜV SÜD Polska Sp. z o.o. na konferencjach oraz trener szkoleń, wykładowca na warsztatach i seminariach.

Margherita Matzer

Kierownik projektu HI2 - Valley Austria

Margherita Matzer

Kierownik projektu HI2 - Valley Austria
Margherita Matzer studiowała na Uniwersytecie Johannesa Keplera (JKU) w Linzu.

Uzyskała tytuł licencjata w dziedzinie fizyki technicznej oraz tytuł magistra w dziedzinie nanonauki i nanotechnologii. W latach 2014-2021 pracowała jako pracownik naukowy na JKU, prowadząc podstawowe badania nad materiałami 2D.
Od maja 2022 roku Margherita Matzer pracuje jako kierownik projektu w WIVA P&G. WIVA P&G jest stowarzyszeniem badawczym w dziedzinie odnawialnego wodoru i innych gazów odnawialnych, realizującym projekty w całym łańcuchu doliny. W ciągu ostatnich trzech lat koordynowała różne projekty, takie jak H2 meets H2O, HyGrid², SG4ET i Hy2Market. Na początku 2024 r. kierowała propozycją projektu dla pierwszej austriackiej Doliny Wodorowej i z powodzeniem otrzymała finansowanie z Partnerstwa Czystego Wodoru JU. Od stycznia 2025 r. działa Dolina HI2.

Dr. Karsten McGovern

Dyrektor zarządzający LEA LandesEnergieAgentur Hessen GmbH

Dr. Karsten McGovern

Dyrektor zarządzający LEA LandesEnergieAgentur Hessen GmbH
Urodzony w 1964 r., absolwent politologii.

Naukowa i doradcza działalność zawodowa, od wielu lat pierwszy radny powiatu Marburg-Biedenkopf, od 2017 r. szef Heskiej Państwowej Agencji Energetycznej, a od 2020 r. dyrektor zarządzający LEA LandesEnergieAgentur Hessen GmbH.
Dobrowolna działalność polityczna w powiecie, mieście, zgromadzeniu regionalnym i stowarzyszeniu opieki społecznej w Hesji

Piotr Mikusek

Dyrektor Biura Regulacji, Grupa Azoty S.A.

Piotr Mikusek

Dyrektor Biura Regulacji, Grupa Azoty S.A.
Analityk regulacyjny i radca prawny. Dyrektor Biura Regulacji w Grupie Azoty S.A.

Doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Visiting researcher na Uniwersytecie Keiō (Tokio, Japonia). Powołany na Koordynatora Grupy Roboczej „Stabilne otoczenie regulacyjne”, działającej przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska, mającej wesprzeć wdrażanie celów Polskiej Strategii Wodorowej. Autor publikacji międzynarodowych i krajowych z zakresu prawa klimatycznego oraz regulacji energetycznych m.in. współautor komentarza do ustawy o efektywności energetycznej oraz ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Prowadzi zajęcia dydaktyczne w Katedrze Prawa i Postępowania Administracyjnego Uniwersytetu Warszawskiego.

Jacek Misiejuk

Country Manager, Prezes Zarządu, Enel X

Jacek Misiejuk

Country Manager, Prezes Zarządu, Enel X
Od lat aktywnie uczestniczy w rozwoju polskiego rynku energii. Szczególnym obszarem jego kompetencji jest działanie na rzecz uczestnictwa odbiorców w rynkach energii i usług systemowych oraz rozwoju źródeł odnawialnych.

Wiceprezes Polskiej Izby Magazynowania Energii, Ekspert Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii, Członek Eksperckiej Rady ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu. Posiada wieloletnie doświadczenie menedżerskie w sektorze energetycznym, m.in. w STOEN SA, ABB, Alpiq Energy SE, Enel X. Brał udział w wielu projektach doradczych związanych z rozwojem rynku energii. Od 2013 roku aktywnie działa na rzecz promowania i wdrażania w Polsce usług Demand Side Response, od 2017 roku kieruje działalnością w Polsce Enel X, spółki globalnej grupy energetycznej Enel, największego w Polsce i na świecie agregatora DSR (usług redukcji zapotrzebowania przy deficytach mocy).

Magdalena Misiurek

Dyrektor Departamentu Energetyki i Przemysłu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Magdalena Misiurek

Dyrektor Departamentu Energetyki i Przemysłu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Absolwentka Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Ukończyła studia podyplomowe pn. Prawo Unii Europejskiej w Szkole Głównej Handlowej oraz w zakresie Doradztwa ds. Ochrony Środowiska w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania, a także organizowane przez Politechnikę Warszawską oraz Fundację Poszanowania Energii szkolenia w zakresie efektywności energetycznej. Posiada również dyplom MBA.

Od 28 lat związana  zawodowo z koordynacją programów i projektów dofinansowywanych ze środków Unii Europejskiej. Obecnie kieruję pracą Departamentu Energetyki i Przemysłu w NFOŚiGW, gdzie zajmujemy się projektami inwestycyjnymi realizowanymi przez przedsiębiorców w zakresie szeroko rozumianej efektywności energetycznej oraz OZE.

Karolina Molska

Specjalistka, Zespół Analiz Ekonomicznych i Biznesowych oraz Rozliczeń Projektów Wodorowych, ORLEN S.A.

Karolina Molska

Specjalistka, Zespół Analiz Ekonomicznych i Biznesowych oraz Rozliczeń Projektów Wodorowych, ORLEN S.A.
Specjalistka w Biurze Technologii Wodorowych i Paliw Syntetycznych ORLEN S.A.

W pracy związana między innymi z analizami regulacyjnymi oraz certyfikacją wodoru i liczeniem śladu węglowego. Absolwentka kierunku European Politics & Economics, obecnie studentka LLM EU Energy and Climate Law (Uniwersytet Warszawski). Absolwentka pierwszej edycji Akademii H2 organizowanej przez ORLEN S.A. 

Miłosz Motyka

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska

Miłosz Motyka

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska
Odpowiedzialny za sektor odnawialnych źródeł energii oraz elektroenergetyki.

Z wykształcenia jest magistrem inżynierem środowiska, absolwentem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Zaangażowany w działalność społeczną, w latach 2017-2023 pełnił funkcję prezesa Forum Młodych Ludowców. Absolwent Szkoły Liderów Politycznych. Od 2019 roku rzecznik prasowy oraz sekretarz Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego. Od 2024 radny sejmiku Województwa Małopolskiego, gdzie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska i Bezpieczeństwa Publicznego.

Dariusz Mroczka

Dyrektor Działu Technicznego i Rozwoju, Prokurent, Rockfin

Dariusz Mroczka

Dyrektor Działu Technicznego i Rozwoju, Prokurent, Rockfin
Doświadczenie inżynierskie zdobył pracując na stanowiskach: Konstruktor, Kierownik Projektu, Kierownik Działu Konstrukcyjnego, Dyrektor Techniczny oraz Dyrektor B+R.

Studia ukończył w roku 2000 jako dyplomant Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej na kierunku Napędy, Sterowanie i Automatyzacja Maszyn.

Od ponad 20 lat związany z obszarami: projektowania, zarządzania zespołem, zarządzenia projektem, technologią produkcji, testowaniem, wdrażaniem oraz optymalizacją nowych produktów. Znawca tematyki Design to Value (DtV) oraz Design to Cost (DtC). Obecnie związany z rozwojem linii produktowej Rockfin HyVentive, obejmującej: systemy wytwarzania zielonego wodoru z OZE, oczyszczania, sprężania i magazynowania wodoru.

Zdzisław Muras

Dyrektor Departamentu Prawnego i Rozstrzygania Sporów, Urząd Regulacji Energetyki

Zdzisław Muras

Dyrektor Departamentu Prawnego i Rozstrzygania Sporów, Urząd Regulacji Energetyki
Doktor nauk prawnych, radca prawny

Wieloletni praktyk z zakresu prawa energetycznego reprezentujący Prezesa URE zarówno przed krajowymi jak i unijnymi sądami wszystkich instancji oraz w trakcie procesu legislacyjnego. Doświadczony wykładowca akademicki i MBA. Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji naukowych, w tym dwudziestu jeden książek i opracowań zwartych, licznych glos do orzeczeń Sądu Najwyższego i artykułów z zakresu postępowania karnego, prawa wykroczeń, administracyjnego, gospodarczego oraz prawa energetycznego (związanych z energetyką odnawialną, efektywnością energetyczną, kogeneracją, koncesjonowaniem, czy rynkiem paliw ciekłych). Jest redaktorem i współautorem m.in. komentarza dyrektywy 2009/28/WE (2018 r.) oraz komentarza do Prawa energetycznego (2016 r.) oraz autorem podręczników Podstawy prawa (2020) i Encyklopedyczny zarys prawa. Prawo dla ekonomistów (2005).

Alex Naumann

Ekspert ds. technologii wodorowych, Hynfra P.S.A.

Alex Naumann

Ekspert ds. technologii wodorowych, Hynfra P.S.A.
Członek zarządu stowarzyszenia Hydrogen Poland i wiceprzewodniczący Komitetu Technologii Wodorowych Krajowej Izby Gospodarczej.

Ekspert ds. regulacji, technologii i rynku, w zakresie wodoru, energii odnawialnej i niskoemisyjnej chemii. Członek Hydrogen Europe, Clean Hydrogen Alliance, Polskiego Komitetu Normalizacyjnego (PKN). Współautor i autor szeregu raportów branżowych, studiów wykonalności wraz z projektami podstawowymi oraz innych dokumentacji technicznych z tym związanych.

Maciej Nietopiel

Wiceprezes Zarządu, ZE PAK SA oraz Polska Czysta Energia SA

Maciej Nietopiel

Wiceprezes Zarządu, ZE PAK SA oraz Polska Czysta Energia SA
Z branżą energetyczną związany jestem od ponad 20 lat. W ZE PAK pełnię funkcję Wiceprezesa i odpowiadam za pion finansowy.

W ramach prowadzonego obecnie dynamicznego rozwoju segmentu energetycznego Grupy Polsat Plus  pełnię również szereg funkcji w zarządach spółkach celowych odpowiadających za rozwój poszczególnych projektów z zakresu rozwoju odnawialnych źródeł energii (wiatr, fotowoltaika, biomasa) oraz wytwarzania i wykorzystania zielonego wodoru.

Pełnię również funkcję Prezesa Zarządu Spółki Polski Autobus Wodorowy odpowiadającej za projekt budowy autobusu wodorowego Nesobus, budowę zakładu produkcyjnego w Świdniku i komercjalizację projektu.

Jacek Nowakowski

Wiceprezes, Polska Platforma LNG i bioLNG

Jacek Nowakowski

Wiceprezes, Polska Platforma LNG i bioLNG
Ekspert IVECO w zakresie napędów alternatywnych.

Od wielu lat obszarem jego zainteresowań jest zmniejszenie śladu węglowego w transporcie. Orędownik wykorzystania neutralnych emisyjnie paliw w transporcie lądowym i morskim. Inicjator zmian mających wpływ na ochronę środowiska. Prelegent i uczestnik wielu konferencji dotyczących zrównoważonego rozwoju, wykorzystania paliw alternatywnych w transporcie oraz zmniejszania śladu węglowego przez transport drogowy i sektor motoryzacyjny. Podczas wystąpień wskazujący na korzyści ekologiczne i ekonomiczne płynące z dekarbonizacji transportu.

Członek Rady ds. Zielonej Transformacji Konfederacji Lewiatan,  członek Komitetu ds. Technologii Wodorowych Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności.

Marzena Nowogródzka

Dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju ESG, PKO Bank Polski

Marzena Nowogródzka

Dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju ESG, PKO Bank Polski
Odpowiada za koordynację realizacji Strategii ESG w PKO Banku Polskim, w tym wsparcie transformacji energetycznej klientów.

Menedżer i ekspert z ponad 20-letnim doświadczeniem w sektorze bankowym (PKO Bank Polski i mBank) oraz nadzorze finansowych (UKNF) w obszarach zarządzania finansami i ryzykiem;

przez blisko 8 lat w Zarządzie Fundacji mBanku (2 Złote Bankiery).

Członkini Polskiego Klubu Ekologicznego.

Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Poznaniu i Szkoły Głównej Handlowej.

Ukończyła studia MBA i post MBA „Przywództwo Strategiczne” w GFKM,  MBA „Zielona transformacja” w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu, studia podyplomowe „Zrównoważony rozwój i ESG w instytucjach finansowych” na Akademii L. Koźmińskiego  oraz „Zarządzanie ryzykiem w instytucjach finansowych” w Szkole Głównej Handlowej.

Mieczysław Obiedziński

Prezes zarządu, TÜV SÜD Polska Sp z o.o.

Mieczysław Obiedziński

Prezes zarządu, TÜV SÜD Polska Sp z o.o.
Przewodniczący komitetu technicznego KT nr 339 ds. Technologii i Procesów Wodorowych w PKN. Ekspert TÜV SÜD ds. oceny ryzyka w obszarze technologii wodorowych.

Uczestniczył w tworzeniu Polskiej Strategii Wodorowej. Uczestniczył w projektach, studiach wykonalności, ekspertyzach pozwalających przełożyć doświadczenia międzynarodowe na rozwój technologii w Polsce. Wykładowca i współautor studiów podyplomowych MBA „Technologie Wodorowe” w latach 2022-2024.

Grzegorz Orlikowski

Process Safety Engineer, EKO-KONSULT ASE GROUP

Grzegorz Orlikowski

Process Safety Engineer, EKO-KONSULT ASE GROUP
Wieloletni pracownik ASE GROUP, a następnie EKO-KONSULT.

Doświadczony inżynier bezpieczeństwa procesowego, autor kilkuset analiz z zakresu bezpieczeństwa wybuchowego, m.in. dla takich firm jak:  Huta ArcelorMittal Dąbrowa Górnicza, IKEA Industry, LOTOS Petrobaltic, PGE Elektrownia Dolna Odra Energy Plant, MONDI Świecie, HEINEKEN – Browar Warka.

Jakub Osmólski

Wiceprezes Zarządu, WISO GROUP Sp. z o.o.

Jakub Osmólski

Wiceprezes Zarządu, WISO GROUP Sp. z o.o.
Doświadczony ekspert w zakresie systemów zarządzania

Pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu WISO GROUP Sp. z o.o. – dynamicznie rozwijającej się firmy doradczej i szkoleniowej specjalizującej się obsłudze systemów zarządzania, w tym wymagań norm: ISO 50001- System Zarzadzania Energią oraz ISO 19443- Systemu Zarzadzania Jakością w łańcuchu dostaw sektora energetyki jądrowej.

Jako współtwórca strategii i rozwoju firmy od 2017 roku, aktywnie uczestniczy w budowaniu silnej pozycji WISO GROUP na rynku usług doradczych i szkoleniowych. Dzięki jego zaangażowaniu i profesjonalizmowi, WISO GROUP skutecznie wspiera przedsiębiorstwa w optymalizacji procesów, zwiększeniu efektywności oraz spełnianiu rygorystycznych wymagań branżowych, w tym normy ISO 50001- System Zarzadzania Energią oraz normy ISO 19443- szczególne wymagania dotyczące stosowania ISO 9001:2015 przez organizacje w łańcuchu dostaw sektora energetyki jądrowej dostarczające produkty i usługi ważne dla bezpieczeństwa jądrowego.

Jowita Osowska

Właściciel firmy doradczej, Agencja J&J Jowita Osowska

Jowita Osowska

Właściciel firmy doradczej, Agencja J&J Jowita Osowska
Prowadzi firmę doradczą, od 20 lat z sukcesem zajmuje się pozyskiwaniem funduszy na inwestycje infrastrukturalne.

Realizuje projekty z branży: morskiej, kolejowej oraz intermodalnej i energetycznej (m.in. stacje zasilania aut elektrycznych, instalacje wodorowe). Specjalizuje się w zarządzaniu projektami i rozliczaniu otrzymanego wsparcia. W latach 2007-2020 związana z największym polskim portem morskim, pozyskała wraz ze swoim zespołem 750 mln PLN; od 2020 - 2024 r. w CPK Sp.zo.o. jako Dyrektor Biura Finansowania Inwestycji koordynowała przygotowanie aplikacji zakończonych pozyskaniem dotacji z CEF (Connecting Europe Facility). Koordynowała powołanie Klastra Energii w woj. łódzkim. Aktualnie specjalizuje się w aplikowaniu o wsparcie dla projektów z branży energetycznej.

Piotr Patrosz

Inżynier Badań i Rozwoju, Rockfin

Piotr Patrosz

Inżynier Badań i Rozwoju, Rockfin
Piotr Patrosz od 2023 roku pracuje jako inżynier Badań i Rozwoju w firmie Rockfin S.A., gdzie zajmuje się projektowaniem i badaniami generatorów wodoru linii produktowej HyVentive.

Wcześniej zatrudniony na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Politechniki Gdańskiej, gdzie prowadził prace badawczo-rozwojowe nad układami hydraulicznymi. W 2017 roku obronił doktorat z zakresu budowy maszyn. Posiada bogate doświadczenie w realizacji projektów badawczo-rozwojowych zarówno z ramienia uczelni jak i przedsiębiorstw przemysłowych.

Grzegorz Pawelec

Dyrektor ds. Regulatory & Market Intelligence, Hydrogen Europe

Grzegorz Pawelec

Dyrektor ds. Regulatory & Market Intelligence, Hydrogen Europe
Dołączył do Hydrogen Europe w maju 2019 r. jako kierownik ds. badań, innowacji i finansowania.

Odpowiedzialny za koordynację morskiej grupy roboczej, koncentrującej się na dekarbonizacji żeglugi, a także grupy roboczej ds. finansowania, koncentrującej się na przyszłych IPPP w zakresie wodoru w ramach programu Horyzont Europa i funduszu innowacyjnego ETS. Od stycznia 2022 r. Grzegorz jest dyrektorem jednostki wywiadowczej w Hydrogen Europe, nadzorując publikację Clean Hydrogen Monitor i inne działania związane z analizą rynku. Przed dołączeniem do Hydrogen Europe Grzegorz zdobył 15-letnie doświadczenie w doradztwie zawodowym, gdzie specjalizował się w projektach obejmujących gaz ziemny do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, energii odnawialnej i paliw alternatywnych.

Hubert Peciakowski

Dyrektor, Dział Paliw Syntetycznych, ORLEN S.A.

Hubert Peciakowski

Dyrektor, Dział Paliw Syntetycznych, ORLEN S.A.
Posiada ponad 20-letnie praktyczne doświadczenie w przemyśle rafineryjnym i petrochemicznym.

Dołączył do ORLEN w 2004 roku i pracował na różnych stanowiskach, obecnie jest Dyrektorem Działu Paliw Syntetycznych w ORLEN. Jego szerokie doświadczenie obejmuje efektywność energetyczną i optymalizację procesów, integrację rafinerii i petrochemii, transformację energetyczną, gospodarkę wodorową i paliwa odnawialne oraz wdrażanie innowacyjnych projektów. Jest autorem wielu inicjatyw efektywnościowych (związanych ze zwiększeniem wydajności, poprawą rentowności rafinerii/petrochemii, zmniejszeniem utraty marży) i innowacyjnych projektów w ORLEN. Posiada certyfikat TRIZ Practitioner.

Posiada tytuł magistra inżyniera technologii chemicznej oraz ukończył podyplomowe studia z ekonomii na Politechnice Warszawskiej. W 2024 roku ukończył studia Executive MBA w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów, walidowane przez IAE Aix-Marseille.

Tomasz Pelc

Prezes Zarządu NEXUS Consultants

Tomasz Pelc

Prezes Zarządu NEXUS Consultants
Właściciel firmy NEXUS Consultants, specjalizującej się w realizacji kompleksowych projektów z zakresu marketingu, finansów, zarządzania, organizacji oraz pozyskiwania finansowania zewnętrznego.

Posiada bogate doświadczenie w doradztwie biznesowym – zrealizował ponad 1 500 projektów dla dużych i średnich przedsiębiorstw z różnych branż, w tym energetycznej, chemicznej, handlowej, logistycznej, usługowej oraz sektora publicznego. Współpracował z największymi firmami energetycznymi w Polsce i za granicą, takimi jak ENERGA, ENEA, TAURON, PGE, PGNiG, EDF, Iberdrola, SPAC, RWE, CEZ.

Aktywnie zaangażowany w rozwój projektów wodorowych w Polsce, szczególnie w obszarze dystrybucji wodoru w gazociągach, magazynowania w kawernach solnych oraz konwersji energii odnawialnej na wodór. Autor mapy drogowej dotyczącej wodoru dla jednej z największych polskich firm. Twórca projektu „100MW H2”, którego celem jest budowa lokalnych ekosystemów zapewniających społecznościom odporność energetyczną.

Inicjator wielu działań na rzecz gospodarki zeroemisyjnej i rozwoju technologii wodorowych, m.in. Wielkopolskiej Strategii Wodorowej, Wodorowego Podlasia, Kongresu Wodoru oraz Polskiej Izby Wodoru.

inż. Jakub Pikulski

Członek Zarządu, STASTO Automation Sp.z o.o.

inż. Jakub Pikulski

Członek Zarządu, STASTO Automation Sp.z o.o.
Przedsiębiorca z piętnastoletnim doświadczeniem w zarządzaniu polskim oddziałem STASTO Automation – firmy specjalizującej się w dostarczaniu innowacyjnych zaworów procesowych dla branży energetycznej i paliwowej.

Zwolennik technologii wodorowych jako istotnego elementu w dążeniu do neutralności klimatycznej. Aktywnie wspiera rozwój zielonej gospodarki, dostarczając niezawodne i bezpieczne komponenty dla infrastruktury wodorowej. Współtworzy podcast „Uwaga Wodór!”, poświęcony transformacji energetycznej i dekarbonizacji gospodarki. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej, Politechniki Warszawskiej oraz Management Center Innsbruck w Austrii.

Michał Pikuła

Dyrektor Linii Produktowych, Solaris Bus & Coach

Michał Pikuła

Dyrektor Linii Produktowych, Solaris Bus & Coach
Od 2023 roku pełni funkcję Product Lines Director w Solaris Bus & Coach, odpowiadając za linię produktową europejskich autobusów miejskich, w tym za strategię rozwoju miejskich autobusów wodorowych.

Michał Pikuła jest absolwentem Politechniki Poznańskiej, gdzie ukończył kierunek Elektrotechnika na Wydziale Elektrycznym.

W latach 2020-2022 Michał był członkiem zarządu wiodącej europejskiej firmy, specjalizującej się w projektowaniu i produkcji stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych. Przed objęciem tej roli, przez blisko 20 lat był związany z Solaris, gdzie pełnił funkcję Dyrektora ds. Rozwoju Produktów, koncentrując się na gamie autobusów bateryjnych i wodorowych.

Marek Pinkas

Dyrektor branży Gaz, TSG Polska

Marek Pinkas

Dyrektor branży Gaz, TSG Polska
Od roku 1995 jest związany z sektorem gazowym i paliwowym. Budową stacji H2 zajmuje się od roku 2019. Od tego czasu był odpowiedzialny za cztery takie projekty.

Członek wyznaczonej przez Porozumienie Wodorowe grupy ekspertów rządowych. Koncentruje się na praktycznych aspektach wprowadzanych przepisów.

Zaraz po studiach zakładał z kolegami Schlumberger Polska i był odpowiedzialny za sprzedaż gazomierzy i reduktorów. Następnie był dyrektorem zarządzającym Haar Polska, dostarczając systemy pomiarowe i armaturę stosowaną na cysternach paliwowych,  w tym również do tankowania samolotów, czołgów i śmigłowców. Wodorem zajmował się w GZOG, LOTOS i TSG.

Jest absolwentem Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej. Ponadto ukończył MBA na POU/Thames Valley University, Audyt Wewnętrzny w Organizacjach Gospodarczych na Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz Wyceny Nieruchomości także na AE.

Łukasz Piotrowicz

Director of Operations, ASE OFFSHORE

Łukasz Piotrowicz

Director of Operations, ASE OFFSHORE
Menedżer z 20-letnim doświadczeniem w realizacji i nadzorze nad projektami energetycznymi – zarówno krajowymi, jak i międzynarodowymi – realizowanymi na lądzie oraz na morzu.

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej (kierunek: zarządzanie), a także mechanik automatyki przemysłowej, mineralog i petrolog. Brał czynny udział w rewolucji łupkowej w Europie i w Polsce, restarcie krajowego programu jądrowego – w tym w wyborze lokalizacji pod pierwszą Polską Elektrownię Jądrową – oraz w przygotowaniu gazociągu Baltic Pipe do realizacji. Od ponad ośmiu lat zaangażowany w rozwój projektów morskich farm wiatrowych oraz wdrażanie nowoczesnych technologii w energetyce. Aktywnie uczestniczy w pracach legislacyjnych nad aktami prawnymi kształtującymi ramy realizacji projektów energetycznych w Polsce.

Paweł Piotrowicz

Ekspert ds. rynku energii i technologii wodorowych, TÜV SÜD

Paweł Piotrowicz

Ekspert ds. rynku energii i technologii wodorowych, TÜV SÜD
Ekspert w dziedzinie niezależności i bezpieczeństwa energetycznego i paliwowego, dekarbonizacji i alternatywnych źródeł energii.
  • Założyciel i członek zarządu stowarzyszenia Hydrogen Poland
  • Członek Hydrogen Europe
  • Inicjator i członek 3Seas Hydrogen Council
  • Wykładowca AGH i Politechniki Śląskiej

Absolwent Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej. Doctor of Business Administration (DBA) w specjalizacji Energetyka. Prelegent na wielu międzynarodowych konferencjach. Od kilku lat zajmuje się technologicznymi, regulacyjnymi i bezpieczeństwa aspektami technologii wodorowych i różnych form magazynowania energii. Autor licznych artykułów dla czasopism i portali branżowych. Autor programów dydaktycznych i szkoleniowych.

Szymon Płoński

Wiceprezes Stowarzyszenia Dolnośląska Dolina Wodorowa

Szymon Płoński

Wiceprezes Stowarzyszenia Dolnośląska Dolina Wodorowa
Ekspert Fundacji Kazimierza Pułaskiego ds. transformacji energetycznej.

Analityk biznesowy i kierownik projektu. Przez blisko 6 lat pracował dla Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., gdzie przeszedł wszystkie szczeble kariery od eksperta do dyrektora Biura Transformacji Energetycznej oraz Ministerstwie Klimatu i Środowiska, jako ekspert ds. rynku wodoru. Certyfikowany ekspert ds. technologii wodorowych. Członek konsorcjum Baltic Sea Hydrogen Valley – największej doliny wodorowej w obszarze Morza Bałtyckiego. 

Współpracował z większością dolin wodorowych w Polsce konsultując strategicznie modele rozwoju. Autor koncepcji Koordynatora Ekosystemu Innowacji Dolin Wodorowych oraz pomysłodawca konkursu dla ciepłowni gminnych promującego transformację energetyczną w ciepłownictwie, w tym elektryfikację i OZE.

W ARP odpowiadał m. in. za plan transformacji energetycznej Grupy Kapitałowej i tworzenie ekosystemu innowacji dolin wodorowych w Polsce. Koordynator Grupy Roboczej nr 5 – systemy finansowania Porozumienia Wodorowego przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska. W swojej karierze pracował nad projektami w logistyce, BIG DATA i e-commerce. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Obecnie w trakcie studiów MBA Transformacja energetyczna i cyfrowa na Politechnice Śląskiej.

Jacek Pochłopień

Redaktor ds. projektów specjalnych Infor PL

Jacek Pochłopień

Redaktor ds. projektów specjalnych Infor PL
Dziennikarz, redaktor, publicysta telewizyjny i radiowy.

Pełnił między innymi funkcję redaktora naczelnego tygodnika „Wprost”, a także zastępcy redaktora naczelnego miesięcznika „Forbes”. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.                          

dr inż. Krzysztof Polański

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

dr inż. Krzysztof Polański

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Doktor nauk technicznych. Kierownik Laboratorium Mechanicznych i Petrofizycznych Właściwości Skał Złożowych Katedry Inżynierii Gazowniczej.

Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Od ukończenia studiów w 2010 roku związany zawodowo z Wydziałem Wiertnictwa, Nafty i Gazu. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących magazynowania energii, gazu i wodoru w magazynach kawernowych w złożach soli, jak również transportem i magazynowaniem dwutlenku węgla.

Autor i współautor wielu publikacji dotyczących magazynowania gazu i energii w kawernach solnych, eksploatacji komór magazynowych, magazynowania CO2 oraz badania właściwości skał złożowych.

Ukończył CGS Europe Spring School on CO2 Geological Storage. W ramach swoich prac badawczych prowadził również badania na University of Houston-Downtown w Laboratorium Analiz Termicznych.

Uczestniczył w wielu międzynarodowych i krajowych projektach oraz grantach badawczych NCBiR i NCN. Jest współautorem prac naukowo-badawczych dla przemysłu dotyczących analiz związanych z eksploatacją komór magazynowych w złożach soli, możliwości budowy kawern solnych dla podziemnego magazynowania wodoru, rozpoznania formacji i struktur przeznaczonych do bezpiecznego geologicznego składowania CO2.

Iwona Poliwka

Doradca ds. Finansowania Inwestycji, METROPOLIS

Iwona Poliwka

Doradca ds. Finansowania Inwestycji, METROPOLIS
Ponad 14 lat doświadczenia jako Doradca ds. Finansowania Inwestycji w firmie METROPOLIS.

Pomaga Klientom w znalezieniu optymalnego źródła finansowania inwestycji z różnych branż, w tym również tych z zakresu ochrony środowiska, energetyki, ciepłownictwa. Przeprowadza Klientów przez zawiłe procedury pozyskania dofinansowania, od momentu aplikowania, poprzez rozliczenie dofinasowania aż po wypłatę środków na konto Klienta.

Obsługuje przedsiębiorców ubiegających się o wsparcie unijne jak i krajowe w postaci dotacji i pożyczek preferencyjnych. Jednocześnie nadzoruje realizowane przez Klientów projekty pod kątem rozliczenia pozyskanego wsparcia.

dr hab. Robert E. Przekop, Prof. UAM

Członek Zarządu Głównego SITPCHEM

dr hab. Robert E. Przekop, Prof. UAM

Członek Zarządu Głównego SITPCHEM
Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku Chemia Środowiska.

Specjalizuje się w chemii i inżynierii materiałowej. Obecnie Profesor w Centrum Zaawansowanych Technologii UAM. W 2020 roku został powołany przez Marszałka województwa wielkopolskiego na przewodniczącego panelu nauki Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, w latach 2022, 2024 wybrany na kolejne kadencje. Członek Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej przy Ministerstwie Klimatu.

Jego multidyscyplinarna aktywność naukowa  (chemia, inżynieria materiałowa, inżynieria mechaniczna) przebiega w obszarze procesowym. Poszukiwanie możliwości zwiększania wydajności procesów badawczych na drodze robotyzacji i automatyzacji oraz wykorzystania sztucznej inteligencji. Materiałowym polem tych poszukiwań są polimery i biopolimery. Drugim obszarem aktywności badawczej jest transformacja energetyczna i gospodarka obiegu zamkniętego. Jest aktywnym uczestnikiem transformacji energetycznej, począwszy od badań akademickich, poprzez poziom samorządowy i centralny oraz współpracę z przemysłem.

Aktywnie działa na rzecz środowiska przemysłowego i naukowego w organizacji zrzeszonej w NOT. Jest autorem i współautorem ponad 150 publikacji oraz 15 zgłoszeń patentowych. Jego zespół zrealizował w latach 2018-2024 ponad 200 prac badawczych i ekspertyz dla przemysłu.

Aleksander Rajch

Członek Zarządu, PSNM

Aleksander Rajch

Członek Zarządu, PSNM
Współzałożyciel i członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności (PSNM)

Wieloletni praktyk na rynku energetyki, finansów i FMCG. Aleksander Rajch zarządzał pracą założonej przez siebie agencji doradczej w branży public affairs, pracując z klientami ze strategicznych obszarów gospodarczych i newtech. Jest entuzjastą innowacji oraz rozwiązań opartych na nowych technologiach. W PSNM Aleksander Rajch odpowiada za strategiczne zarządzanie organizacją, obszary baterii litowo-jonowych, technologii wodorowych oraz współpracę międzynarodową. Autor ponad 100 publikacji i artykułów w dziedzinie elektromobilności i zrównoważonego transportu w języku polskim i angielskim. Prawnik i absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim. Aleksander Rajch jest wykładowcą Politechniki Warszawskiej, Politechniki Poznańskiej oraz Uniwersytetu Wrocławskiego oraz certyfikowanym trenerem technologii bateryjnych w programie European Battery Alliance. Prelegent wielu polskich i międzynarodowych wydarzeń eksperckich i konferencji branżowych. Członek Rady Green Hydrogen Stakeholder Group oraz doradczej grupy STS Hydrogen przy DG MOVE w Komisji Europejskiej.

Tuomo Rinne

VP, Business development, P2X Solutions

Tuomo Rinne

VP, Business development, P2X Solutions

dr inż. Delfina Rogowska

Kierownik Biura Systemu, KZR INiG

dr inż. Delfina Rogowska

Kierownik Biura Systemu, KZR INiG
Autor i kierownik Systemu KZR INiG – systemu certyfikacji zrównoważonej produkcji biopaliw i biopłynów i paliw z biomasy, zatwierdzonego przez Komisję Europejską (Decyzja 2022/2461).

Audytor oraz wieloletni trener w szkoleniach z zakresu Systemu KZR INiG, obliczania emisji gazów cieplarnianych.  Autor ponad 70 prac naukowo-badawczych, ponad 35 publikacji, 55 referatów na konferencjach krajowych i zagranicznych.  Główny obszar badań to ocena na zgodność z kryteriami zrównoważonego rozwoju, w tym szacowania emisji GHG w cyklu życia paliw. Ekspert Polskiego Komitetu Normalizacyjnego w Europejskim Komitecie Normalizacyjnym CEN/TC 383/WG 3 Biodiversity and environmental aspects. Członek Komitetu Technicznego nr 144 Koksu i Przetworzonych Paliw Stałych Polskiego Komitetu Normalizacyjnego.  W latach 2009-2022 Ekspert z ramienia Polskiego Komitetu Normalizacyjnego w CEN/TC19 – Work Group WG 23 „Specification of automotive LPG and related test method. Laureat medali przyznanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej, Ministra Gospodarki Ministra Energii, Ministra klimatu i Środowiska.

Dariusz Rudziński

Dyrektor Handlowy, Energy Market Observer sp. z o.o. ENMARO

Dariusz Rudziński

Dyrektor Handlowy, Energy Market Observer sp. z o.o. ENMARO
Absolwent Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz studiów podyplomowych z zarządzania finansami przedsiębiorstwa na Uniwersytecie Gdańskim.

Karierę zawodową rozpoczął od pracy na statkach jako oficer wachtowy, następnie był oficerem portu w Kapitanacie Portu w Gdańsku. 

Przeszło 25 lat związany z towarzystwem klasyfikacyjnym. Były członek i Prezes Zarządu PRS. Zaangażowany w sprawowanie nadzorów nad budową i eksploatacją statków i innych obiektów pływających w kraju i za granicą, a także formułowanie standardów technicznych, również w odniesieniu do Morskich Farm Wiatrowych.

W latach 2013 – 2021 członek Rady Międzynarodowego Stowarzyszenia Towarzystw Klasyfikacyjnych (IACS), najwyższego organu kierującego pracami tego ważnego dla globalnej gospodarki morskiej stowarzyszenia.

Od 2022 r. związany z firmą doradczą ENMARO, która realizuje m.in. projekty z obszaru morskiej energetyki wiatrowej i innych odnawialnych źródeł energii a także prowadzi prace R&D w zakresie możliwości wykorzystania alternatywnych nośników energii przy OZE.

Prelegent wielu międzynarodowych konferencji branżowych, m.in. w Londynie, Oslo, Atenach, Singapurze, aktywnie uczestniczący także w promocji polskiej gospodarki morskiej i morskiej energetyki wiatrowej.

Sibyl Scharrer

Specjalista ds. międzynarodowych projektów wodorowych, Erneuerbare Energien Hamburg Clusteragentur GmbH

Sibyl Scharrer

Specjalista ds. międzynarodowych projektów wodorowych, Erneuerbare Energien Hamburg Clusteragentur GmbH
Jest odpowiedzialna za relacje biznesowe, sieci i współpracę technologiczną z międzynarodowymi interesariuszami z przemysłu, nauki i polityki w dziedzinie wodoru w Erneuerbare Energien Hamburg Clusteragentur GmbH od kwietnia 2022 roku.

Na tym stanowisku z wieloma globalnymi kontaktami pomogło jej to, że przez kilka lat pracowała jako urzędnik ds. projektów w zakresie międzynarodowych projektów technologicznych i innowacyjnych w Komisji Europejskiej w Brukseli. Po powrocie do kraju pracowała jako kierownik projektów UE w zakresie badań i innowacji w ogólnoeuropejskiej sieci Enterprise Europe Network Hamburg/Schleswig-Holstein, najpierw w organizacji zarządzającej projektami Investitionsbank Schleswig-Holstein, a później w Hamburgische Investitions- und Förderbank (IFB).

Paweł Sęk

Zastępca Dyrektora, Pion Transformacji Energetycznej, Gaz-System

Paweł Sęk

Zastępca Dyrektora, Pion Transformacji Energetycznej, Gaz-System
Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, Studium Bezpieczeństwa Narodowego przy Instytucie Stosunków Międzynarodowych UW oraz Akademii Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Posiada ponad 20-letnie doświadczenie na stanowiskach eksperckich i menedżerskich w sektorze naftowym i gazowniczym, w tym Naftobazy Sp. z o.o., Operator Logistyczny Paliw Płynnych – OLPP Sp. z o.o., Ośrodek Badawczo Rozwojowy Przemysłu Rafineryjnego S.A. – OBR S.A., GAZ-SYSTEM S.A.

Obecnie w GAZ-SYSTEM S.A. pracuje jako Zastępca Dyrektora Pionu Transformacji Energetycznej. Przez wiele lat odpowiedzialny za rozwój projektów dywersyfikacyjnych, w tym interkonektorów gazowych pomiędzy Polską, a Czechami, Słowacją, Litwą i Danią / Norwegią (projekt Baltic Pipe), których realizacja zapewniła Polsce bezpieczeństwo energetyczne w obszarze gazu ziemnego i umożliwiła uniezależnienie się od dostaw tego surowca z Rosji. Aktywnie zaangażowany w relacje GAZ-SYSTEM z Komisją Europejską w celu umożliwienia realizacji kluczowych projektów infrastruktury gazowej i ich wsparcia finansowego z funduszy UE.

W ramach współpracy międzynarodowej współtworzył strategie wspierające rolę gazu w gospodarkach zmierzających do dekarbonizacji, uwzględnienia jego wkładu w realizację celów polityki klimatycznej jako tzw. paliwo przejściowe oraz przygotowania do wdrożenia gazów odnawialnych (wodór, biometan). Uczestniczył w tworzeniu stanowisk GAZ-SYSTEM w procesie legislacyjnym UE, zwłaszcza w odniesieniu do tzw. Pakietu Gazowo-Wodorowego, w tym możliwego operowania spółki w obszarze wodoru.

Obecnie zaangażowany w inicjatywy związane z procesem projektowania podstaw funkcjonowania gospodarki wodorowej na poziomie krajowym i europejskim, zwłaszcza w aspekcie infrastrukturalnym.

 

Pawel Skuteli

Dyrektor Regionalny ds. Marketingu Linii Lotniczych, Embraer Commercial Aviation

Pawel Skuteli

Dyrektor Regionalny ds. Marketingu Linii Lotniczych, Embraer Commercial Aviation
Paweł jest Dyrektorem Regionalnym ds. Marketingu Linii Lotniczych w Embraer Commercial Aviation.

Pracując z Warszawy odpowiada za działania marketingowe w regionie Europy-Środkowo-Wschodniej (CEE), Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), oraz krajach nordyckich.

Paweł ma kilkanaście lat doświadczenia w branży lotniczej, zdobytego w liniach lotniczych, konsultingu oraz u producentów samolotów. Wspiera obecnych i potencjalnych operatorów Embraera w definiowaniu spersonalizowanych rozwiązań flotowych, produktowych, siatki połączeń a także w opracowywaniu planów biznesowych i prognozowaniu trendów rynkowych. Przed dołączeniem do Embraera w 2019 roku, Paweł pracował w Polskich Liniach Lotniczych LOT oraz Accenture Consulting.

Michał Sobczyk

Dyrektor ds. Rozwoju Technologii, European Energy

Michał Sobczyk

Dyrektor ds. Rozwoju Technologii, European Energy
Ekspert w sektorze energetycznym, specjalizujący się w rozwoju technologii Power-to-X i magazynowania energii

Obecnie zajmuje stanowisko Dyrektora ds. Rozwoju Technologii w European Energy. Ponadto pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Energii Odnawialnej. Przewodniczy również grupom roboczym Konfederacji Lewiatan. Michał aktywnie angażuje się w społeczność ekspertów energetycznych w Polsce, dzieląc się wiedzą na temat regulacji polskiego rynku energii. Wcześniej zdobywał doświadczenie w EDP Renewables, EIT InnoEnergy oraz Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie. Ponadto był współzałożycielem Litewskiego Klubu Biznesu w Polsce.

Aleksander Sobolewski

Dyrektor Instytutu Technologii Paliw i Energii

Aleksander Sobolewski

Dyrektor Instytutu Technologii Paliw i Energii
Aleksander Sobolewski ukończył Wydział Chemiczny Politechniki Śląskiej w Gliwicach (1986 r.), specjalność – inżynieria chemiczna. W 1993 roku uzyskał stopień doktora.

Od 1987 roku jest zatrudniony w Instytucie Technologii Paliw i Energii w Zabrzu (poprzednia nazwa: Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla). Od 2013 roku pełni funkcję Dyrektora Instytutu. Główne obszary jego merytorycznych kompetencji obejmują gospodarkę o obiegu zamkniętym (recykling i odzysk odpadów), czyste technologie węglowe, wychwytywanie i utylizację dwutlenku węgla, technologie wodorowe, ochronę powietrza oraz koksownictwo. Jest m.in. ekspertem Polskiej Izby Ekologii, Przewodniczącym KT 144 ds. Koksu i Przetworzonych Paliw Stałych PKN, Prezesem Oddziału Karbochemii SITPH. Dr Sobolewski ma w dorobku ponad 350 publikacji naukowych i technicznych oraz 44 patenty.

Artur Sroka

Zastępca Dyrektora Działu Transformacji Energetycznej, Antea Polska S.A.

Artur Sroka

Zastępca Dyrektora Działu Transformacji Energetycznej, Antea Polska S.A.
Doświadczony manager z wieloletnim dorobkiem w sektorze TIC (Testing, Inspection & Certification), zarówno na poziomie krajowym, jak i w kontekście usług realizowanych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Z wykształcenia Inżynier mechanik, od lat związany z rozwojem biznesu w branżach energetyki konwencjonalnej i odnawialnej, przemysłu naftowo-gazowego oraz sektora metalowego.

W latach 2012–2024 pełnił funkcję Członka Zarządu, kierując strategicznymi projektami. Specjalizował się w tworzeniu od podstaw i rozwijaniu jednostek biznesowych, wykorzystując bogatą wiedzę techniczną i międzynarodowe doświadczenie.

W Antea Polska S.A. odpowiada za rozwój firmy w obszarze transformacji energetycznej, wspierając klientów w przechodzeniu na zrównoważone, niskoemisyjne rozwiązania energetyczne.

Mateusz Stańczyk

Adwokat, Partner, SMM Legal

Mateusz Stańczyk

Adwokat, Partner, SMM Legal
Adwokat z wieloletnim doświadczeniem w prawie korporacyjnym i rynku kapitałowego.

Od ponad 8 lat zarządza projektami prawnymi związanymi z wykorzystaniem środków publicznych (w tym UE) w celu finansowania inwestycji, innowacji oraz nauki.

Wspiera biznes, naukę i sektor publiczny w zagadnieniach związanych z finansowaniem innowacji i z zieloną transformacją. Doradzał spółkom notowanym na GPW, w transakcjach M&A, JV oraz projektach związanych z nabyciem i zarządzaniem infrastrukturą przedsiębiorstwa.

Szczególnie interesuje się zagadnieniami dotyczącymi zielonej energii. Zrealizował 11 zamówień na usługi innowacyjne w trybie przedkomercyjnym, w tym 10 realizujących założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Angażuje się w popularyzację w Polsce możliwości finansowania innowacji z programu unijnego Horyzont Europa.

Zdobywca 2. miejsca w konkursie European Innovation Procurement Awards EUIPA 2021 organizowanym przez agencję wykonawczą Unii Europejskiej - Europejską Radę ds. Innowacji.

Jakub Stefaniak

Chief Technology Officer, Co-Owner, H2Prime

Jakub Stefaniak

Chief Technology Officer, Co-Owner, H2Prime
Jakub Stefaniak jest ekspertem w zakresie transformacji energetycznej, elektromobilności oraz technologii wodorowych.

Pełni funkcję CTO i współwłaściciela H2Prime – firmy tworzącej innowacyjne rozwiązania w zakresie technologii wodorowych. Równocześnie pełni rolę Lead for Energy Transition and Green Development w EPSEC – European Partnership for Science and Economic Competitiveness. Doświadczenie zdobywał m.in w Toyota Central Europe, gdzie odpowiadał za wprowadzenie na rynek Toyoty Mirai. Ukończył Wydział MEiL Politechniki Warszawskiej, studiując równolegle na kierunkach mechanicznym i energetycznym.

Jan Strybol

Zastępca Sekretarza Generalnego, European Industrial Gases Association

Jan Strybol

Zastępca Sekretarza Generalnego, European Industrial Gases Association
Inżynier z 40-letnim doświadczeniem w sektorze gazów technicznych.

Ściśle współpracuje z organami regulacyjnymi Unii Europejskiej i Komisją Europejską w kwestiach związanych z sektorem gazów technicznych i jest aktywny w komitetach ONZ, CEN i ISO zajmujących się różnymi tematami, w tym regulacjami dotyczącymi transportu wodoru, operacjami łańcucha dostaw i instalacjami aplikacji klienta, takimi jak ciekły wodór stosowany w zakładach produkujących półprzewodniki. Jan opublikował artykuły na temat gazów technicznych, ze szczególnym uwzględnieniem gazów medycznych.

Andrzej Sumionka

Właściciel firmy doradczej, konsultant, Andrzej Sumionka Consulting

Andrzej Sumionka

Właściciel firmy doradczej, konsultant, Andrzej Sumionka Consulting
Absolwent Politechniki Gdańskiej oraz podyplomowych studiów Executive MBA.

Posiada ponad 25-letnie doświadczenie w branży budowlanej, pełniąc kluczowe stanowiska kierownicze w największych firmach budowlanych w Polsce. Jako dyrektor biura był odpowiedzialny za generalne wykonawstwo dużych projektów kubaturowych i hydrotechnicznych.

Obecnie działa jako niezależny konsultant w zakresie systemowych rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną. Współpracuje z instytucjami rządowymi oraz aktywnie uczestniczy w pracach Parlamentarnych Zespołów i Komisji ds. transformacji energetycznej.

Ekspert w dziedzinie: zdywersyfikowanej produkcji zielonego wodoru, modernizacji systemów ciepłowniczych elektrociepłowni w Polsce, lokalnych obszarów bilansowania i niezależnych systemów energetycznych.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i szerokiej wiedzy branżowej wspiera rozwój innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań w sektorze energetycznym i budowlanym.

Beata Superson-Polowiec

Radczyni prawna, wspólniczka Polowiec i Wspólnicy, kancelarii rekomendowanej w dziedzinie Energii i Zasobów Naturalnych.

Beata Superson-Polowiec

Radczyni prawna, wspólniczka Polowiec i Wspólnicy, kancelarii rekomendowanej w dziedzinie Energii i Zasobów Naturalnych.
Współzałożycielka Enim Institute, wykładowczyni WSZiB i członkini Stowarzyszenia Prawników Prawa Energetycznego.

Ekspertka w prawie energetycznym, cywilnym i regulacjach przemysłowych, doradzająca przemysłowi energochłonnemu w zakresie regulacji dotyczących rynku paliw ciekłych, outsourcingu procesów przemysłowych oraz umów handlowych. Posiada szerokie doświadczenie w analizie ryzyk, strategiach regulacyjnych i wdrażaniu innowacyjnych modeli biznesowych, pomagając firmom minimalizować skutki zmian prawnych i wzmacniać ich konkurencyjność.

Ceniona za responsywność i doskonałe rozumienie realiów biznesowych, dynamicznie reaguje na potrzeby przedsiębiorstw. Jako negocjator wspiera kluczowe projekty przemysłowe i transformacyjne, pomagając firmom efektywnie wdrażać nowe rozwiązania operacyjne.

Laureatka prestiżowego rankingu Forbes „25 prawniczek w biznesie”, wyróżniającego liderki mające realny wpływ na gospodarkę.

Autorka licznych opinii prawnych, ekspertyz i publikacji. Aktywnie współpracuje z organizacjami branżowymi, uczestnicząc w projektach dotyczących regulacji rynku paliw ciekłych, strategicznego doradztwa regulacyjnego oraz usprawniania procesów przemysłowych.

 

Sebastian Suppan

Field Engineer & Training Champion, Swagelok Polska

Sebastian Suppan

Field Engineer & Training Champion, Swagelok Polska
Absolwent Politechniki Wrocławskiej, Wydział Chemiczny /Technologia Chemiczna (dr inż.), Polsko-Amerykańska Szkoła Biznesu (Executive MBA).

Od niemal 20 lat związany z firmą Swagelok, wiodącym na świecie producentem i dostawcą systemów przepływowych dla różnych gałęzi przemysłu (chemia, petrochemia, energetyka, farmacja, półprzewodniki, przemysł motoryzacyjny, stoczniowy, zbrojeniowy), a także dla instalacji badawczych i laboratoryjnych. Specjalista w dziedzinie komponentów instalacji przepływowych: paliwa alternatywne, wydobycie i przeróbka ropy naftowej i gazu, rozwiązania w dziedzinie układów poboru prób i dystrybucji gazów. Wieloletnie doświadczenie w działach handlowym i technicznym, opieka nad klientami kluczowymi, prowadzenie szkoleń technicznych w zakresie prawidłowego doboru i montażu elementów złącznych Swagelok.

 

Mieczysław Stępień

Pełnomocnik Zarządu ds. Zintegrowanego Systemu Zarzadzania, APS Energia

Mieczysław Stępień

Pełnomocnik Zarządu ds. Zintegrowanego Systemu Zarzadzania, APS Energia
Wieloletni ekspert w zakresie systemów jakości

Od 2012 roku zatrudniony w APS ENERGIA SA na stanowisku Pełnomocnika Zarządu ds. Zintegrowanego Systemu Zarzadzania obejmującego obecnie wymagania norm i standardów: ISO 9001:2015, ISO 22163:2023, ISO 19443:2018, ISO 20007:2022, ISO 45001:2018, ISO 14001:2015, AQAP 2110 oraz AQAP 2310. Od początku pracy w firmie brał udział w projektach dotyczących dostaw urządzeń elektroenergetycznych dla branży jądrowej w zakresie dotyczącym systemów zarządzania jakością. Autor skutecznego wdrożenia wymagań normy ISO 19943:2018 w APS ENERGIA SA. Firma jako jedna z pierwszych firm w Polsce uzyskała certyfikat ISO 19943:2018 wydany przez akredytowaną międzynarodową jednostkę certyfikacyjną.

Absolwent Akademii Górniczo – Hutniczej oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania jakością w Szkole Głównej Handlowej.

Andrzej Szałek DSc., DEng.

Toyota Central Europe. Doradca Zarządu

Andrzej Szałek DSc., DEng.

Toyota Central Europe. Doradca Zarządu
Absolwent Politechniki Warszawskiej, wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych z tytułem doktora inżyniera ze specjalizacją budowa i eksploatacja maszyn.

W swojej pracy naukowej wykorzystał sztuczną inteligencję do zarządzania pracą maszyny roboczej. Obecnie zajmuje się problematyką napędów nisko i zeroemisyjnych w pojazdach. Dorobek w tym zakresie zaowocował uzyskaniem stopnia doktora habilitowanego nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport. Jest autorem bądź współautorem 30 publikacji naukowych w tym monografii.

Karierę zawodową w branży motoryzacyjnej realizował od początku w firmie Toyota Motor Poland. Z koncernem Toyota jest związany od 1999 roku. Specjalizuje się w budowie i eksploatacji samochodów z napędem hybrydowym oraz z ogniwami paliwowymi. Obecnie zajmuje się wprowadzeniem na polski rynek pojazdów z napędem wodorowym oraz związaną z wodorem infrastrukturą.

Karolina Szatkowska

Lider Zespołu ds. Planowania Jakości, WIKA Polska SGF

Karolina Szatkowska

Lider Zespołu ds. Planowania Jakości, WIKA Polska SGF
Od 2015 roku związana z firmą WIKA Polska SGF, która w 2022 roku jako pierwsza firma w Polsce uzyskała certyfikat na zgodność z normą ISO 19443.

Brała czynny udział w procesie wdrożenia wymagań normy oraz w procesie uzyskania certyfikacji. Koordynuje aspekty jakościowe podczas realizacji projektów dot. produkcji wyrobów do użycia w przemyśle nuklearnym. Pracuje nad ciągłą optymalizacją i doskonaleniem procesów.

Dr inż. Adam Szatkowski, MBA

Dyrektor ds. rozwoju biznesu, SBB Energy

Dr inż. Adam Szatkowski, MBA

Dyrektor ds. rozwoju biznesu, SBB Energy
Doświadczony menedżer w obszarze zaawansowanych technologii wytwarzania, z ponad 15-letnim doświadczeniem na stanowiskach dyrektora ds. Badań i Rozwoju, dyrektora operacyjnego oraz dyrektora ds. rozwoju rynku w branży technologicznej.

Posiada tytuł doktora nauk technicznych uzyskany na Uniwersytecie Technicznym w Münster oraz Politechnice Śląskiej, a także dyplom MBA.

W ostatnich sześciu latach pełnił funkcję konsultanta technologicznego, specjalizując się w audytach technologicznych oraz opracowywaniu strategii innowacyjnych dla nowoczesnych spółek z branży technologicznej, obejmujących inżynierię materiałową, technologie wodorowe, nanotechnologie, gospodarkę obiegu zamkniętego (GOZ) oraz technologie addytywne.

Poza godzinami pracy pełni funkcję Prezesa Fundacji Wspierania Nanonauk i Nanotechnologii Nanonet, jest członkiem Polskiego Komitetu Normalizacyjnego ds. Nanotechnologii i Innowacji, wiceprzewodniczącym Grupy KIS 8 oraz Śląskiej Rady Innowacji. Inicjator i koordynator Śląskiego Klastra NANO, Krajowy Klaster Klczuowy

Katarzyna Szeniawska

Dyrektor, Pion Rozwoju Rynku Gazu, GAZ-SYSTEM S.A.

Katarzyna Szeniawska

Dyrektor, Pion Rozwoju Rynku Gazu, GAZ-SYSTEM S.A.
Katarzyna Szeniawska – Dyrektor, Pion Rozwoju Rynku Gazu w GAZ-SYSTEM S.A., z branżą gazowniczą związana od blisko dwudziestu lat.

Doświadczenie zdobywała w Krajowej Dyspozycji Gazu, gdzie była odpowiedzialna m.in. za zagadnienia
dotyczące oceny zdolności przesyłowych, definiowanie rozwiązań technicznych na potrzeby przyłączeń
oraz tematy związane z bezpieczeństwem pracy systemu.
Od września 2024 r. odpowiedzialna jest za zagadnienia dotyczące rozwoju systemu przesyłowego,
w tym oceny zdolności przesyłowych, definiowania rozwiązań inwestycyjnych pod potrzeby rynku.
Odpowiada za przygotowanie Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju. Realizuje procesy
związane z obsługą usług operatorskich (przesył, regazyfikacja, oferowanie przepustowości na
platformie do rezerwacji przepustowości GSA)

dr inż. Tomasz Szczygielski

dr inż. Tomasz Szczygielski

Ekspert w dziedzinie przetwarzania i wykorzystania ubocznych produktów spalania węgla (UPS) w gospodarce

Założyciel i Prezes Zarządu Polskiej Unii Ubocznych Produktów Spalania - do 2013

Wiceprezes: Europejskie Stowarzyszenie ECOBA (2002–2006)

Członek Komitetu Technicznego ds. Betonu w Polskim Komitecie Normalizacyjnym

Uczestnik grup roboczych CEN ds. popiołu lotnego w betonie

Konferencje i warsztaty: Organizator ponad 200 konferencji, warsztatów i szkoleń z zakresu ochrony środowiska, Inicjator corocznej konferencji Popioły z energetyki w 1993 roku i odpowiedzialny merytorycznie za jej rozwój do roku 2024, Twórca i organizator pierwszej edycji EuroCoalAsh (2008, Warszawa)

Obszary specjalizacji: Wykorzystanie UPS jako elementu strategii na rzecz neutralności klimatyczne; Rejestracja UPS jako chemikaliów w systemie REACH

Michal Svrček

CEE Business Unit Manager – Nuclear, TÜV SÜD

Michal Svrček

CEE Business Unit Manager – Nuclear, TÜV SÜD
Michal Svrček obecnie pełni funkcję Kierownika Jednostki Biznesowej ds. sektora energii jądrowej w regionie Europy Środkowej i Wschodniej (CEE) w firmie TÜV SÜD.

Od 2021 roku kieruje działem Usług Przemysłowych i Nieruchomości w Czechach jako dyrektor działu. Dział ten koncentruje się na bezpieczeństwie i jakości produktów i usług w przemyśle, energetyce i sektorze nieruchomości zgodnie z lokalnymi i międzynarodowymi normami i przepisami poprzez niezależne inspekcje, certyfikacje i testy.

Podczas swojej ponad 15-letniej kariery w TÜV SÜD był odpowiedzialny między innymi za rozwój odnawialnych źródeł energii oraz wdrażanie tych usług na rynkach globalnych, a także za utrzymywanie relacji z kluczowymi klientami.

Michal ukończył Wydział Mechaniczny na Politechnice w Brnie, a następnie ukończył program MBA.

 

dr hab. Grzegorz Tchorek, prof. IEN-PIB

Zastępca dyrektora ds. ekonomicznych, Instytut Energetyki – Państwowy Instytut Badawczy

dr hab. Grzegorz Tchorek, prof. IEN-PIB

Zastępca dyrektora ds. ekonomicznych, Instytut Energetyki – Państwowy Instytut Badawczy
Doktor habilitowany w dziedzinie ekonomii i finansów.

Aktywność zawodowa, badawcza oraz naukowa dotyczy transformacji energetycznej i klimatycznej, nowych technologii, konku­rencyjności i umiędzynarodowienia przedsię­biorstw, łańcuchów wartości różnych sektorów gospodarki, źródeł innowacyjności firm. Adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, członek gremiów eksperckich i branżowych, członek rad nadzorczych spółek giełdowych i nie­publicznych.

Frauke Thies

dyrektor wykonawczy, Agora Think Tanks

Frauke Thies

dyrektor wykonawczy, Agora Think Tanks
Od lipca 2022 r. Frauke Thies kieruje Agora Think Tanks (Agora Energiewende, Agora Industry i Agora Agriculture) jako dyrektor wykonawczy.

Frauke Thies była wcześniej odpowiedzialna za portfolio klimatyczne Open Society Foundations w
Europie. Wcześniej pracowała w europejskich stowarzyszeniach przez osiem lat, w tym jako dyrektor wykonawczy europejskiego stowarzyszenia biznesowego ds. cyfrowych i zdecentralizowanych rozwiązań energetycznych, smartEn, od 2015 do 2020 r. oraz jako dyrektor ds. polityki w SolarPower Europe od 2012 do 2015 r.

Thies rozpoczęła swoją karierę w organizacji ekologicznej Greenpeace, gdzie zajmowała różne stanowiska w polityce energetycznej UE od 2005 do 2012 r., z delegacjami do USA i Indii. Thies posiada tytuł magistra nauk o środowisku z Uniwersytetu w Lüneburgu oraz tytuł magistra administracji biznesowej z
Vlerik Business School w Brukseli.

Aleksandra Tracz-Gburzyńska

Aleksandra Tracz-Gburzyńska

Niezależny ekspert w obszarze inżynierii bezpieczeństwa

Doświadczony inżynier w obszarze bezpieczeństwa projektów i inwestycji infrastrukturalnych oraz prac badawczo-rozwojowych, związanych z transformacją energetyczną.

Za cel zawodowy sobie stawia nieustanny rozwój i pracę w zakresie zwiększania bezpieczeństwa procesowego, pożarowego i wybuchowego.

Absolwentka Wydziału Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego w Szkole Głównej Służby Pożarniczej (aktualnie Akadamii Pożarniczej) w Warszawie oraz Wyższej Inżynierskie Szkoły Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy. Wykładowca na kierunku Technologie Wodorowei Transformacja Energetyczna - Politechnika Śląska. Prelegent na licznych szkoleniach i konferencjach w tematyce bezpieczeństwa przemysłowego.

Główny profil zawodowy: Inżynieria bezpieczeństwa pożarowego i wybuchowego w przemyśle.

Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie projektowania infrastruktury przemysłowej, chemicznej, rafineryjnej i energetycznej. Autorka studiów wykonalności, koncepcji projektowych i wytycznych. Koordynowała liczne prace projektowe w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej i przeciwwybuchowej obiektów i instalacji technologicznych. Uczestniczyła w pracach badawczo-rozwojowych nad innowacyjnymi technologiami przemysłowymi. Doświadczona w obszarach: H2, Oil & Gas, LNG, LPG, CNG, OZE, BESS, ENERGETYKA, PRODUKCJA, TECHNOLOGIA. Współpracowała przy realizacji największych w Polsce, strategicznych inwestycji w sektorach rafineryjnym, petrochemicznym, chemicznym i energetycznym.

Paweł Trojanowski

Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu, Rockfin

Paweł Trojanowski

Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu, Rockfin
Pasjonat nowoczesnych technologii, od kilkunastu lat związany zawodowo z branżą energetyczną.

W Rockfin odpowiada za rozwój marki HyVentive obejmującej innowacyjne urządzenia i systemy do produkcji, magazynowania i wykorzystania wodoru. Współtwórca i autor podcastu Uwaga Wodór! w którym na przestrzeni kilku lat przedstawiał autorskie spojrzenie na tematykę transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zielonych technologii.

Ukończył studia na wydziałach Elektrotechniki i Automatyki, Zarządzania i Ekonomii oraz MBA z Zarządzania Technologiami Wodorowymi. Przeszedł klasyczną ścieżkę rozwoju zawodowego od inżyniera do menadżera - zaczynając od projektowania i programowania systemów automatyki, prowadzenia projektów B+R, poprzez sprzedaż i rozwój biznesu, aż po budowę i realizację strategii rozwoju międzynarodowego firm m.in. w obszarach zielonej energii, paliw alternatywnych oraz technologii IT.

Tohomo Umeda

Prezes Hynfra i Hynfra Energy Storage

Tohomo Umeda

Prezes Hynfra i Hynfra Energy Storage
Założyciel spółki Hynfra oraz Hynfra Energy Storage.

Jest przedsiębiorcą i doradcą strategicznym, promotorem technologii wodorowych i wielkoskalowych rozwiązań w zakresie energii odnawialnej. Koncentruje się na przyspieszaniu postępu rynkowego i technologicznego w kierunku neutralności klimatycznej. Przewodniczy Komitetowi Technologii Wodorowych przy Krajowej Izbie Gospodarczej, jest prezesem stowarzyszenia Hydrogen Poland, członkiem Hydrogen Europe oraz European Clean Hydrogen Alliance. Zasiada w zarządzie Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska (IGEOŚ), jest również członkiem Rady Honorowej Centrum Technologii Wodorowych i Odnawialnych Źródeł Energii przy Politechnice Wrocławskiej. Wykłada na uczelni Politechniki Rzeszowskiej  specjalizacja: Zarządzanie Technologiami Wodorowymi.

Paweł Wanatowicz

Audytor wiodący EU ETS, TÜV SÜD POLSKA

Paweł Wanatowicz

Audytor wiodący EU ETS, TÜV SÜD POLSKA
Absolwent Politechniki Śląskiej.

Od 2010 r. w TÜV SÜD Polska Sp. z o.o. Audytor Wiodący EUETS w Europejskim Systemie Handlu Uprawnieniami do Emisji oraz odpowiedzialny za obszar GHG. Dodatkowo: Audytor wiodący KZR INiG, Audytor energetyczny, weryfikator jednostek kogeneracji oraz specjalista w zakresie certyfikacji odnawialnych źródeł energii i certyfikacji energii z OZE.

Natalia Weremczuk

Zastępczyni Prezydenta Miasta Poznania

Natalia Weremczuk

Zastępczyni Prezydenta Miasta Poznania
Od maja 2024 roku Zastępczyni Prezydenta Miasta Poznania.

Nadzoruje obszary polityki przestrzennej, budownictwa i mieszkalnictwa, geodezji, gospodarki nieruchomościami, gospodarki komunalnej, ochrony klimatu i środowiska oraz kształtowania systemu zieleni miejskiej.
Radczyni prawna, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu oraz studiów MBA. Ma wieloletnie doświadczenie zarządzania procesami inwestycyjnymi i urbanistycznymi.
Jako dyrektorka Miejskiej Pracowni Urbanistycznej prowadziła prace nad nowym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Poznania oraz licznymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, wdrażając systemowe podejście do kształtowania form zieleni.
Jej udział w NetZero Energy podkreśla rzeczywiste zaangażowanie Miasta Poznania w proces zielonej transformacji oraz dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Lukas Wernert

Lider polityki wodorowej, Dyrekcja Generalna ds. Energii Komisji Europejskiej

Lukas Wernert

Lider polityki wodorowej, Dyrekcja Generalna ds. Energii Komisji Europejskiej
W roku akademickim 2023-2024 był stypendystą Unii Europejskiej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis, a jego badania koncentrowały się na amerykańskich środkach wsparcia wodoru.

Wcześniej Lukas kierował identyfikacją pierwszej listy priorytetowych projektów infrastrukturalnych UE w zakresie wodoru (projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania/projekty będące przedmiotem wspólnego zainteresowania na mocy rozporządzenia TEN-E). Lukas ma wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu i wdrażaniu polityki UE (energia, stosunki zewnętrzne, sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne). Karierę zawodową rozpoczął w austriackim Ministerstwie Finansów w dziale kontroli ryzyka. Lukas ukończył studia magisterskie z zakresu zarządzania międzynarodowego oraz polityki i administracji europejskiej na Uniwersytecie Ekonomii i Administracji Biznesu w Wiedniu (Austria) oraz w Kolegium Europejskim (Brugia, Belgia).

Michał Wieczorowski

Kierownik Zakładu Metrologii i Systemów Pomiarowych w Instytucie Technologii Mechanicznej na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Politechniki Poznańskiej

Michał Wieczorowski

Kierownik Zakładu Metrologii i Systemów Pomiarowych w Instytucie Technologii Mechanicznej na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Politechniki Poznańskiej
Wiceprzewodniczący Komitetu Budowy Maszyn Polskiej Akademii Nauk.

Przewodniczący Rady do spraw innowacji w szkolnictwie wyższym i nauce przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przewodniczący Zespołu Doradczego do opracowania innowacyjnych kierunków w zakresie rozwoju usług metrologicznych Głównego Urzędu Miar.

Członek Rady Metrologii przy Prezesie GUM, Członek Rady Normalizacyjnej przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym, Członek Zespołu doradczego MNiSW ds. programu „Doktorat wdrożeniowy”, Członek Zespołu doradczego do spraw programu „Polska Metrologia”, Członek Akademii Inżynierskiej w Polsce, Członek Prezydium Wielkopolskiej Rady Regionalnej Przemysłu Przyszłości, Członek Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Członek Komisji Inżynierii Powierzchni przy O/PAN w Poznaniu. Członek Komitetu Technicznego ISO TC 213 jako delegat Polski, Członek Komitetów Technicznych 48 i 207 Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, Członek Rady Programowej czasopisma Mechanik.

Członek Grupy Strategicznej "Urban Lab Rzeszów - Miasto Młodych" przy Prezydencie Miasta Rzeszowa, Członek Prezydium Kolegium Prorektorów ds. Ogólnych, Organizacji i Kontaktów z Otoczeniem Społeczno – Gospodarczym Publicznych Wyższych Szkół Technicznych w latach 2020-2024

Stypendysta fundacji Fulbright’a w Northwestern University w Evanston w USA.

Visiting Professor w Université Polytechnique Hauts-de-France, Valenciennes (Francja).

Wykłady zapraszane m.in. w: University of North Carolina in Charlotte (USA), Ecole Centrale de Lyon, Ecully (France), Universidad de Vigo (Spain),  University of Cluj, Cluj-Napoca (Romania), Technical University of Sofia, Sofia (Bulgaria), Technical University of Chisinau, Chisinau (Moldova), University of Montenegro, Podgorica (Montenegro)

Kierownik i uczestnik wielu projektów badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych.

Associate Editor w czasopismach naukowych. Współzałożyciel ITA sp. z o.o. jednej z największych firm metrologicznych w Polsce. Autor i współautor około 250 publikacji. Prezes Polskiej Izby Wodoru.

Uhonorowany tytułem Ambasador Fair Play w Biznesie. Nagroda Specjalna za szczególną działalność innowacyjną.

Katarzyna Więckiewicz-Dominiczak

CEO, Sim-Engineer Sp. z o.o.

Katarzyna Więckiewicz-Dominiczak

CEO, Sim-Engineer Sp. z o.o.
Inżynier z ponad 20-letnim doświadczeniem, ekspertka w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań dla sektora przemysłowego, koncentrująca się na bezpieczeństwie i efektywności ekonomicznej przy wykorzystaniu narzędzi CAE.

Absolwentka Politechniki Gdańskiej oraz École Supérieure de Commerce de Rouen we Francji. Współautorka „Strategii bezpieczeństwa technologii wodorowych w Polsce na lata 2022-2030”. Zawodowo związana z przemysłem petrochemicznym, wydobywczym oraz transportu intermodalnego. Liderka Sim-Engineer Sp. z o.o., specjalizująca się w zastosowaniu zaawansowanych narzędzi inżynierskich (w tym Digital Twin), do optymalizacji procesów inżynieryjnych i rozwiązywania skomplikowanych wyzwań technologicznych w obszarze energetyki oraz przemysłu.

Markus Wirth

Menedżer produktu, Solenoid Valves

Markus Wirth

Menedżer produktu, Solenoid Valves
Markus Wirth jest menedżerem produktu w Bürkert Fluid Control Systems, firmie tworzącej niezawodne produkty i wyznaczającej najwyższe standardy w przemyśle.

Jako ekspert w dziedzinie zaworów elektromagnetycznych, ze szczególnym uwzględnieniem technologii wodorowej, od lat zajmuje się ich rozwojem i optymalizacją. Po ukończeniu studiów w DHBW Mosbach specjalizował się w projektowaniu zaworów pracujących przy ciśnieniach do 350 barów.

Jego szeroka wiedza techniczna i praktyczne doświadczenie sprawiają, że jest cenionym specjalistą w tej innowacyjnej branży. Doskonałe zrozumienie specyficznych wymagań systemów wodorowych pozwala mu aktywnie przyczyniać się do tworzenia bezpiecznych i wydajnych rozwiązań. Jego praca odgrywa kluczową rolę w rozwoju technologii wodorowej, wspierając transformację energetyczną i przyszłość zrównoważonych systemów energetycznych.

Wiseall Chris, PhD

Co-Head of the Commercial Integration Team, Department for Energy Security& Net Zero, UK Government

Wiseall Chris, PhD

Co-Head of the Commercial Integration Team, Department for Energy Security& Net Zero, UK Government
Chris Wiseall od 2021 roku zajmuje się technologią CCUS, piastując różne stanowiska w ramach administracji brytyjskiej.

Uczestniczył w projektowaniu i realizacji procesu sekwencjonowania pierwszych dwóch klastrów w Wielkiej Brytanii. Zarządzał i nadzorował negocjacje funduszy w wysokości 20 mld GBP. Obecnie jako jeden z kierowników zespołu ds. integracji z biznesem jest odpowiedzialny za zarządzanie ryzykiem w obrębie łańcuchów krzyżowych. Wcześniej uzyskał tytuł doktorski w zakresie inżynierii chemicznej w obszarze pomiarów i modelowania wpływu zanieczyszczeń na gęstą fazę CO2.

prof. dr hab. inż. Herbert Wirth

Wykładowca i naukowiec, Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej

prof. dr hab. inż. Herbert Wirth

Wykładowca i naukowiec, Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej
Profesor Wirth jest wykładowcą i naukowcem na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej.

Główne obszary jego zainteresowania badawczego to:

  1. Geologia poszukiwawcza i górnicza
  2. Ocena i wycena projektów geologiczno-górniczych
  3. Wycena zasobów i złóż mineralnych
  4. Gospodarka surowcami strategicznymi i krytycznymi
  5. Polityka surowcowa i zarządzanie strategiczne surowcami
  6. Zarządzanie i ekonomika w górnictwie
  7. Gospodarka odpadami pogórniczymi i komunalnymi
  8. Gospodarka o obiegu zamkniętym
  9. Geoenergetyka

dr Krzysztof Witkowski

Burmistrz Miasta Koła

dr Krzysztof Witkowski

Burmistrz Miasta Koła
Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, muzealnik (posiada najwyższy w polskim muzealnictwie tytuł kustosza dyplomowanego), radca prawny. Od 23 listopada 2018 r. Burmistrz Miasta Koła.

Ukończył również podyplomowe studia public relations oraz szacowania nieruchomości i odbył praktyki niezbędne do uzyskania uprawnień rzeczoznawcy majątkowego. W lalach 2004-2015 dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. W czasie jego dyrektorowania kolskie muzeum było laureatem licznych nagród.

Wyróżniony odznaką honorową „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”.

 

Marek Woźniak

Marszałek Województwa Wielkopolskiego

Marek Woźniak

Marszałek Województwa Wielkopolskiego
Samorządowiec od trzech dekad. W 2005 roku objął funkcję Marszałka Województwa Wielkopolskiego, którą pełni nieprzerwanie od sześciu kadencji.

Od lutego 2011 roku jest członkiem zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej, aktualnie pełni funkcję Wiceprezesa.
Od lutego 2006 roku Marszałek Woźniak jest członkiem Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli.

W kwietniu 2008 roku objął stanowisko Przewodniczącego polskiej delegacji do Europejskiego Komitetu Regionów, został także wybrany na Wiceprzewodniczącego i członka Prezydium Europejskiego Komitetu Regionów, które pełni do tej pory.

Ambasador legendarnej wielkopolskiej pracy organicznej, entuzjasta możliwości, jakie Polsce i Wielkopolsce daje uczestnictwo w Unii Europejskiej. Jako gospodarz regionu z satysfakcją wskazuje na stały, dynamiczny rozwój Wielkopolski, widoczny poprzez wysokie pozycje w statystykach i rankingach. Dumny autor hasła: Wielkopolska – Europejski Region Aktywnych Ludzi.

Za działalność publiczną wyróżniony między innymi przez Prezydenta RP „Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski” oraz „Złotym Krzyżem Zasługi”.

Vlad Alexandru Vasiu

Wiceprzewodniczący rady okręgu Sibiu

Vlad Alexandru Vasiu

Wiceprzewodniczący rady okręgu Sibiu
Pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Okręgu Sybin od października 2020 r., nadzorując niektóre z najważniejszych departamentów i instytucji podlegających jego administracji.

Z doświadczeniem w branży reklamowej zajmował kluczowe stanowiska, takie jak dyrektor regionalny oraz dyrektor ds. rozwoju i badań, zdobywając bogate doświadczenie w zakresie strategii i komunikacji. Ponadto pracował jako wykładowca uniwersytecki w dziedzinie stosunków międzynarodowych, nauk politycznych i studiów nad bezpieczeństwem. Aktywnie zaangażowany w politykę, jest członkiem PNL Sibiu od 2002 roku, pełniąc funkcje kierownicze, w tym wiceprezesa i prezesa wykonawczego TNL Romania. Posiada tytuł doktora nauk politycznych i doświadczenie w koordynacji projektów, komunikacji i planowaniu strategicznym.

Alessia Virone

Dyrektor ds. rządowych w UE, Grupa Zadaniowa ds. Czystego Powietrza (CATF)

Alessia Virone

Dyrektor ds. rządowych w UE, Grupa Zadaniowa ds. Czystego Powietrza (CATF)
Jest dyrektorem ds. rządowych na Europę w Clean Air Task Force (CATF), kierując strategią klimatyczną CATF w celu promowania szerokiego portfolio rozwiązań na poziomie UE.

Dołączyła do CATF w 2021 r. i jest odpowiedzialna za kierowanie polityką UE i działaniami rzeczniczymi. Zajmuje się między innymi dekarbonizacją przemysłu, wodorem oraz wychwytywaniem, usuwaniem i składowaniem dwutlenku węgla. Przed objęciem obecnego stanowiska Alessia zajmowała się sprawami UE i zrównoważonym rozwojem w innych organizacjach pozarządowych oraz w międzynarodowej firmie konsultingowej. Wcześniej zajmowała się badaniami nad polityką UE.

Veronika Vohlídková

Członek zarządu i dyrektor wykonawczy, HYTEP

Veronika Vohlídková

Członek zarządu i dyrektor wykonawczy, HYTEP
Veronika Vohlídková ukończyła handel międzynarodowy ze specjalizacją w zarządzaniu finansami na Wydziale Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Pradze.

W latach 2011-2016 zdobywała doświadczenie zawodowe w ČEZ, a.s., koncentrując się na agendzie europejskiej, w szczególności na ustawodawstwie i regulacjach finansowych. Następnie, w latach 2016-2018, pracowała jako starszy specjalista ds. regulacyjnych w NET4GAS, a.s.

Od listopada 2018 r. do lutego 2023 r. zajmowała stanowisko dyrektora Departamentu Legislacji i Strategii w Czeskim Stowarzyszeniu Gazowym. Ponadto od czerwca 2022 r. pełniła jednocześnie funkcję p.o. dyrektora wykonawczego. Pełniąc te funkcje, odegrała kluczową rolę w kształtowaniu krajobrazu legislacyjnego sektora gazowego i nadzorowaniu transformacji samego ČPS. Jednocześnie od listopada 2019 r. do chwili obecnej jest członkiem zarządu Czeskiej Platformy Technologicznej Wodoru. Od kwietnia 2023 r. objęła stanowisko p.o. dyrektora wykonawczego, a od stycznia 2024 r. została powołana na stanowisko dyrektora wykonawczego.

Jej doświadczenie i zaangażowanie w pracę sprawiają, że jest wybitnym profesjonalistą z głębokim zrozumieniem skomplikowanych wyzwań współczesnego biznesu, a także strategicznych aspektów zarządzania i prawodawstwa zarówno na poziomie europejskim, jak i krajowym.

Robert Voigt

Business Developer Hydrogen, Vattenfall

Robert Voigt

Business Developer Hydrogen, Vattenfall
Robert dąży do umożliwienia opłacalnej produkcji zielonego wodoru przy użyciu odnawialnej energii elektrycznej wytwarzanej przez Vattenfall.

Jako Business Developer ds. zielonego wodoru wspiera obecnie jeden z największych projektów Vattenfall w zakresie morskiej energii wiatrowej i zielonego wodoru - Zeevonk. W ramach tego projektu jest odpowiedzialny za strategię dotacji i koordynował główne wnioski o finansowanie wodoru. Robert uzyskał tytuł magistra ekonomii międzynarodowej na Uniwersytecie Erazma w Rotterdamie.

Marije Vos

Kierownik projektu Dolina wodorowa HEAVENN

Marije Vos

Kierownik projektu Dolina wodorowa HEAVENN
Jest kierownikiem projektu w New Energy Coalition z doświadczeniem w prawie energetycznym i klimatycznym.

Jest ekspertem w zakresie programów Horyzont Europa i zarządzania projektami, ze szczególnym uwzględnieniem dolin wodorowych UE. Doświadczenie Marije wynika z jej kluczowej roli w projekcie HEAVENN (Hydrogen Energy Applications in Valley Environments for Northern Netherlands), w którym przyczynia się do rozwoju inicjatyw związanych z wodorem. Dzięki temu projektowi była w czołówce wysiłków na rzecz integracji technologii wodorowych w szerszych ramach transformacji energetycznej. W New Energy Coalition Marije prowadzi i wspiera projekty, które napędzają transformację energetyczną, z naciskiem na wodór i integrację systemów, pomagając w tworzeniu zrównoważonych, wzajemnie połączonych systemów energetycznych w całej Europie.

Katarzyna Zalewska-Wojtuś

Dyrektorka Biura, Polskie Towarzystwo Przesysłu i Rozdziału Energii Elektrycznej

Katarzyna Zalewska-Wojtuś

Dyrektorka Biura, Polskie Towarzystwo Przesysłu i Rozdziału Energii Elektrycznej
Katarzyna Zalewska-Wojtuś – Dyrektorka Biura PTPiREE, radczyni prawna, od ponad 22 lat działa w sektorze elektroenergetycznym.

Autorka i współautorka publikacji w wydawnictwach branżowych. Wykładowczyni podczas szkoleń dla przedsiębiorstw energetycznych oraz telekomunikacyjnych. Pełni funkcję Prezeski Fundacji na rzecz Przeciwdziałania Kradzieży i Dewastacji Infrastruktury, utworzonej przez podmioty sektora elektroenergetycznego i telekomunikacyjnego. Członkini Rady Nadzorczej Agencji Rynku Energii SA.

Dr hab. Krzysztof Zamasz

Dyrektor handlowy, wiceprezes i członek zarządu, Grupa Veolia w Polsce

Dr hab. Krzysztof Zamasz

Dyrektor handlowy, wiceprezes i członek zarządu, Grupa Veolia w Polsce
Dr hab. Krzysztof Zamasz, dyrektor handlowy, wiceprezes i członek zarządu Grupa Veolia w Polsce, prezes zarządu Veolia Energy Contracting Poland, odpowiedzialny za rozwój systemów ciepłowniczych, linii biznesowej woda i odpady Veolii w Polsce.

Wcześniej, od lipca 2018 r. członek zarządu europejskiego funduszu inwestycyjnego Luma Holding, producenta cyny w Rwandzie, CEO LuNa Smelter, gdzie odpowiadał za strategiczne projekty w obszarze eksploracji i górnictwa na terenie Afryki Subsaharyjskiej. Od 2017 do 2018 r. członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W latach 2013-2015 r. był prezesem spółki energetycznej Enea, a od 2008 do 2013 r. pełnił funkcję wiceprezesa w spółce Tauron Polska Energia. Profesor nadzwyczajny Politechniki Śląskiej i Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Jest autorem lub współautorem ponad 40 publikacji i ekspertyz naukowo-badawczych. W swojej pracy badawczej koncentruje się wokół zagadnień związanych z ekonomiką energetyki, rynkiem energii, rynkiem mocy, przejęciem i konsolidacją spółek, innowacyjnością oraz zarządzaniem procesami logistycznymi.

Od maja 2024 roku pełni także funkcję Konsula Honorowego Rumunii na obszar województwa śląskiego, łódzkiego i wielkopolskiego, z siedzibą w Katowicach.

Adam Zamelczyk

Dyrektor Sprzedaży, WPIP Green Energy

Adam Zamelczyk

Dyrektor Sprzedaży, WPIP Green Energy
Studia magisterskie ukończył na Politechnice Poznańskiej na kierunku Budownictwo, jest również absolwentem studiów EMBA na Collegium da Vinci.

W Grupie WPIP rozpoczął pracę w 2011 r. w Dziale Sprzedaży spółki WPIP Construction, a od czerwca 2024 pełni rolę Dyrektora Sprzedaży WPIP Green Energy. Jego rola w firmie obejmuje zarządzanie projektami związanymi z zieloną transformacją energetyczną oraz wprowadzaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych w zakresie energii odnawialnej. Specjalizuje się w dziedzinie dekarbonizacji przemysłu i wpływu energii odnawialnej na zmiany klimatyczne, o czym często mówi podczas warsztatów i konferencji.

Dr Pavel Zámyslický

Director of the Department of Climate Protection Policy and Deputy Director General for Climate Protection Section

Dr Pavel Zámyslický

Director of the Department of Climate Protection Policy and Deputy Director General for Climate Protection Section
Dr Pavel Zámyslický ukończył studia magisterskie w zakresie ekonomii i zarządzania energią, a następnie studia doktoranckie (w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem i ekonomii) na Czeskim Uniwersytecie Technicznym w Pradze.

W 2005 r. rozpoczął pracę w Ministerstwie Środowiska, gdzie w 2007 r. został dyrektorem Departamentu Energii i Ochrony Klimatu. Od 2022 r. pełni również funkcję Zastępcy Dyrektora Generalnego nowo utworzonej Sekcji Ochrony Klimatu. W swojej karierze zawodowej pracował nad różnymi instrumentami politycznymi, strategiami i systemami finansowania w dziedzinie energii i klimatu na szczeblu unijnym i krajowym. Dokumenty legislacyjne w jego departamencie obejmują unijny system handlu uprawnieniami do emisji oraz rozporządzenia w sprawie wspólnego wysiłku redukcyjnego i sektora LULUCF. Przez ponad piętnaście lat pełnił funkcję głównego negocjatora Republiki Czeskiej w ramach UNFCCC. Z powodzeniem kierował zespołami klimatycznymi podczas czeskich prezydencji w UE w 2009 i 2022 roku.

Rafał Zasuń

Współzałożyciel i redaktor naczelny portalu WysokieNapiecie.pl

Rafał Zasuń

Współzałożyciel i redaktor naczelny portalu WysokieNapiecie.pl
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Od 1999 r. dziennikarz, potem także redaktor w „Gazecie Wyborczej”. Od 2011 współzałożyciel i redaktor naczelny portalu poświęconego energetyce portalu WysokieNapiecie.pl.

Jolanta Zdunowska

Carbon Capture and Storage Projects Technical Director, HOLCIM POLSKA

Jolanta Zdunowska

Carbon Capture and Storage Projects Technical Director, HOLCIM POLSKA
Z HOLCIM POLSKA związana jest od ponad 23 lat.

W swojej karierze odpowiedzialna była za poprawę i optymalizację procesu produkcji cementu, jak również kontrolę jego jakości - zarówno w cementowni Kujawy, jak i Małogoszcz. Do 2021 roku pełniła funkcję Kierownika Jakości w Cementowni. Od marca 2021 odpowiada za projekty związane z dekarbonizacją w branży, w szczególności z wychwytem i magazynowaniem dwutlenku węgla. Jest jedną z inicjatorek projektu Holcim Polska – Kujawy Go4ECOPlanet. Posiada tytuł magistra z zakresu inżynierii technologii chemicznych na Akademii Techniczno-Rolniczej im. J. J. Śniadeckich, ukończyła studia podyplomowe z zakresu księgowości spółek, a także MBA Executive Program Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej, autorskiego programu dla kadry zarządzającej ,,Lafarge Polska Discovery Leadership Programme”.

Krzysztof Zuzański

Ekspert, SITPChem

Krzysztof Zuzański

Ekspert, SITPChem
Ponad 40 lat doświadczeń związanych z produkcją wodoru, gazu-syntezowego, amoniaku oraz alkoholi Oxo.

Od początku  kariery zawodowej związany z Zakładami Azotowymi Kędzierzyn (później Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A.), praca na różnych stanowiskach, od technologa do członka zarządu. Aktywnie działał w obszarze produkcyjnym, badawczym, inwestycyjnym, strategii i rozwoju oraz jako menager zarządzający. Odpowiedzialny za realizację wielu projektów w obszarze inwestycyjnym oraz organizacji produkcji, w tym wielu projektów autorskich. Odpowiedzialny za wprowadzenie do produkcji oraz na rynek nowych produktów w obszarze Oxoplast.  Wdrażał system EU ETS. Zarządzał projektami z obszaru strategii, opracował i wdrożył system motywacyjny powiązany z realizacją strategii.   Autor pięciu patentów oraz ponad trzydziestu rozwiązań racjonalizatorskich podnoszących efektywność produkcji.  W ostatnich latach działający w obszarze innowacyjnych rozwiązań oraz dekarbonizacji. Posiada szerokie doświadczenia w zakresie produkcji wodoru szarego a także bogatą wiedzę w zakresie alternatywnych technologii jego produkcji.  Członek Zarządu Oddziału SITPChem w Kędzierzynie-Koźlu, ekspert NOT.

Magdalena Żmuda

Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Usług Wodnych

Magdalena Żmuda

Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Usług Wodnych
Od maja 2024 r. zastępca prezesa Wód Polskich ds. Usług Wodnych.

Pełniła funkcję dyrektora Zarządu Zlewni Środkowej i Dolnej Warty w Poznaniu, a następnie dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Pracowała w Urzędzie Miasta Poznania na stanowisku dyrektora Wydziału Klimatu i Środowiska, gdzie podejmowała działania na rzecz edukacji ekologicznej.

Absolwentka Akademii Rolniczej w Poznaniu z tytułem magistra inżyniera Inżynierii Środowiska o specjalności Inżynieria Wodna i Sanitacja Wsi - Budownictwo Hydrotechniczne.

Robert Żmuda

Dyrektor Handlowy, członek zarządu Veolia Energy Contracting Poland Sp. z o.o.

Robert Żmuda

Dyrektor Handlowy, członek zarządu Veolia Energy Contracting Poland Sp. z o.o.
Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz uczestnik licznych szkoleń i kursów międzynarodowych.

Ponad dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe w branży energetycznej rozwija na stanowisku Dyrektora Handlowego w Grupie Veolia
Członek Rady Naukowej Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, Przewodniczący Komisji Gospodarki Wodorowej w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach.
Kariera zawodowa zorientowana na działania wpisujące się w trend transformacji energetycznej oraz technologii ochrony środowiska w energetyce i przemyśle. Zakres działań obejmuje również biznesowy rozwój reprezentowanych spółek na pionierskich w energetyce rynkach wraz z koordynacją procesów realizacyjnych na obiektach energetycznych i przemysłowych w kraju i zagranicą.

Radosław Żydok

Wiceprezes Zarządu, Dolnośląska Dolina Wodorowa

Radosław Żydok

Wiceprezes Zarządu, Dolnośląska Dolina Wodorowa
Z wykształcenia jest inżynier informatykiem i ekonomistą, ukończył kurs Executive MBA z Zarządzania Innowacjami.

Ma 17 lat doświadczenia zawodowego, z czego ostatnie 7 na stanowiskach kierowniczych w organizacjach otoczenia biznesu, think-tankach i wielkich korporacjach. Łączy pracę zawodową z inżynierską pasją do poznawania jak działają procesy techniczne, ekonomiczne i społeczne. Od 10 lat obserwuje i analizuje zmiany legislacyjne w Polsce i Unii Europejskiej, specjalizuje się w przepisach dotyczących energetyki i przemysłu, z naciskiem na jego procesy produkcyjne, efektywność, digitalizację i raportowanie. Wdrożył politykę klimatyczną i plan dekarbonizacji w jednym z największych przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce – KGHM Polska Miedź.