Organizator:

Transformacja energetyczna w praktyce – wnioski z NetZero Energy i H2POLAND

Podziel się

Ponad 4 500 uczestników, 150 wystawców z 11 krajów, 150 prelegentów i ponad 80 debat – tak w liczbach wyglądała 4. edycja H2POLAND i NetZero Energy. Ale najważniejsze działo się na scenach, w kuluarach i panelach dyskusyjnych – tam, gdzie rozmawiano o przyszłości polskiej i europejskiej energetyki.

NetZero: energia bez kompromisów

„Żyjemy dziś w czasach, w których odpowiedzialność za klimat nie jest już tylko jedną z opcji, ale staje się koniecznością życiową” – takimi słowami wydarzenie otworzył Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP. W jego opinii, transformacja energetyczna nie może być jedynie hasłem – musi być planem, w którym technologia, biznes i społeczeństwo działają razem.

Konferencja NetZero Energy stała się przestrzenią, w której innowacje spotkały się z realnymi strategiami. Ekspozycja była bogata w najnowsze rozwiązania w zakresie OZE, magazynowania energii, lokalnych sieci energetycznych czy technologii niskoemisyjnych, w tym oczywiście wodoru.

 

Wielkopolska – modelowa droga ku wodorowi

Silny głos w debacie należał do gospodarza regionu – Wielkopolski. Jacek Bogusławski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, przypomniał, że decyzja o inwestycjach w technologie wodorowe w regionie zapadła już w 2018 roku.

„Wodór może być wykorzystywany w sektorze transportowym, jako paliwo do autobusów, samochodów wodorowych z ogniwem paliwowym, a także w sektorze chemicznym, np. do produkcji nawozów” – zaznaczał Bogusławski.

Wielkopolska jako jeden z pierwszych regionów postawiła na zielony wodór, rozwijając Platformę Wodorową oraz konkretne projekty infrastrukturalne.

 

Geotermia – cicha rewolucja

Podczas jednego z kluczowych paneli dyskusyjnych eksperci wskazywali na potencjał energii geotermalnej. Jak zauważył Philip Michael Gosney z firmy Innargi:

„Skorupa ziemska zawiera 50 000 razy więcej energii niż wszystkie znane rezerwy ropy i gazu razem wzięte. To ogromny potencjał, który wystarczy tylko częściowo odblokować.”

Ten temat rozwinął także Krzysztof Zamasz, wiceprezes Veolii:

„Geotermia to jedno z najczystszych źródeł energii. Nośnik – woda – po wykorzystaniu wraca do źródła. Zero emisji, wysoka efektywność. I co najważniejsze – stabilność niezależna od pogody.”

Poznań jako jedno z nielicznych dużych miast w Polsce korzysta z energii geotermalnej, z ambicją osiągnięcia 20% udziału tego źródła w miksie do 2029 roku.

 

Wodór już działa – ORLEN i konkretne wdrożenia

Grzegorz Jóźwiak z ORLEN przekonywał, że wodór nie jest już paliwem przyszłości – ale teraźniejszości:

„Na stacji ORLEN w Poznaniu codziennie tankujemy 25 autobusów wodorowych. Wodór jest bezpieczny, efektywny i już stosowany w przemyśle.”

ORLEN planuje do 2035 roku wprowadzenie 700 MW mocy wytwórczych wodoru niskoemisyjnego. Wśród projektów wymienił m.in. HySPARK – demonstrator dekarbonizacji Lotniska Chopina, finansowany ze środków unijnych.

 

Doliny wodorowe – laboratoria przyszłości

O koncepcji dolin wodorowych mówił z kolei Wojciech Lach, koordynator projektów wodorowych w ORLEN:

„Dolina wodorowa to region, w którym różne podmioty łączą siły, by rozwijać i testować technologie związane z wodorem. To nie jest pomysł – to już działające projekty.”

Mazowiecka i Bursztynowa Dolina Wodorowa to przykłady, gdzie oprócz badań i demonstratorów pojawiają się też stacje tankowania, pojazdy i pełne ekosystemy wodorowe.

 

Eksperci: przyszłość to miks technologii

Paweł Piotrowicz z TÜV SÜD Polska zauważył, że nie ma jednego rozwiązania:

„Jeszcze dwa lata temu postawiłbym wszystko na wodór. Dziś wiem, że to tylko jeden z elementów. Przyszłość to hybryda – od OZE, przez wodór, po atom i biogaz.”

Podkreślił też znaczenie sezonowego magazynowania energii i biometanu jako niedocenianych elementów systemu.

 

Badania i rozwój jako pas transmisyjny

Prof. Jakub Kupecki z Instytutu Energetyki – Państwowego Instytutu Badawczego zwrócił uwagę na rolę instytutów:

„Instytuty badawcze są łącznikiem między przemysłem, nauką i administracją. To one oceniają, które kierunki rozwoju mają sens w dłuższej perspektywie.”

Podkreślił także znaczenie ciągłości kadry, wiedzy organizacyjnej i realnego wdrażania technologii, nie tylko ich projektowania.

 

Energetyka lokalna i edukacja społeczna – filary transformacji

Miłosz Motyka, wiceminister klimatu, podkreślił wagę decentralizacji i edukacji:

„To musi się ludziom opłacać. I często się już opłaca – tylko brakuje tej świadomości.”

Odnawialne źródła i energetyka jądrowa muszą iść w parze – nie tylko z powodów technologicznych, ale też społecznych i ekonomicznych.

 

Transformacja to nie cel – to proces

Jak podsumował Piotrowicz:

„Transformacja się nie kończy. To proces, który będzie trwał, bo świat się zmienia. I dobrze.”

Wydarzenie NetZero Energy & H2POLAND 2025 pokazało, że zielona transformacja w Polsce to już nie wizja, ale praktyka. Wodór, geotermia, technologie niskoemisyjne, edukacja i partnerstwo – wszystko to już działa. A przyszłość energetyki tworzy się nie jutro, ale dziś – w takich miejscach jak Poznań.