TECHNOLOGIE NEUTRALNE EMISYJNIE Innowacje, współpraca, komercjalizacja – droga do zrównoważonej przyszłości i bezpieczeństwa energetycznego

TECHNOLOGIE NEUTRALNE EMISYJNIE
Innowacje, współpraca, komercjalizacja – droga do zrównoważonej przyszłości i bezpieczeństwa energetycznego
9.04.2025, Poznań, MTP, PCC, poziom 2, Sala Ziemi, scena 1
Sesja ministerialna organizowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska służy wymianie myśli na temat potrzeb i wyzwań związanych z dekarbonizacją i innowacyjnością gospodarek państw członkowskich UE. To również doskonała okazja do zaprezentowania dokonań uczestników spotkania we wspomnianych dziedzinach. Zapraszamy do rozmowy o neutralnych emisyjnie technologiach w ramach NetZero Energy.
Opublikowany w ubiegłym roku raport Mario Draghiego wskazuje, że jednym z największych wyzwań stojących przed Unią Europejską jest skuteczne połączenie dekarbonizacji z utrzymaniem konkurencyjności przemysłowej i zachowaniem bezpieczeństwa funkcjonowania gospodarek europejskich. Osiągnięcie celów klimatycznych wymaga harmonizacji polityki energetyczno-klimatycznej i polityki przemysłowej UE. Proces ten powinien zostać przeprowadzony w taki sposób, żeby zapewnić redukcję emisji CO₂ przy jednoczesnym zachowaniu globalnej konkurencyjności i niedoprowadzeniu do dezindustrializacji Europy. Można tego uniknąć, choćby inwestując w rozwój technologii służących dekarbonizacji trudnych sektorów poprzez inwestycje w energię z OZE, wodór, w tym niskoemisyjny i zeroemisyjny, CCS, CCUS.
O powyższych wyzwaniach będą dyskutować w czasie sesji ministerialnej przedstawiciele państw członkowskich UE, instytucji europejskich oraz liderzy przemysłu. Prelegenci poruszą też kwestie polityki przemysłowej UE, roli innowacji oraz mechanizmów finansowych wspierających transformację energetyczną.
Sesja ministerialna wpisuje się w priorytety Polskiej Prezydencji w Radzie UE poprzez podkreślenie znaczenia bezpieczeństwa energetycznego w procesie transformacji energetycznej oraz roli innowacji w dekarbonizacji przemysłu.
Odejście od paliw kopalnych nie tylko przybliża Unię Europejską do realizacji celów klimatycznych, ale też wzmacnia jej niezależność energetyczną i odporność gospodarczą.
Wnioski z debaty zostaną podsumowane w raporcie zawierającym kluczowe rekomendacje dla dalszych działań UE w zakresie polityki przemysłowej i klimatycznej.
Program
09:00 - 10:00
Rejestracja gości
10:00 - 10:15
Otwarcie konferencji i powitanie uczestników, ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska
10:15 - 10:35
Neutralne emisyjnie technologie – wyzwania i kierunki rozwoju, strategie przezwyciężenia barier
Prezentacja raportu IEA "Energy Technology Perspectives 2024"
Dan Dorner, Head of Strategic Initiatives Office, International Energy Agency
10:35 - 12:00
Panel wysokiego szczebla
Strategia UE w zakresie technologii zeroemisyjnych
W panelu omówione zostaną kluczowe kwestie związane z innowacyjnością w UE, w tym rozwój wodoru odnawialnego, technologia CCUS, polityka przemysłowa oraz ścieżki dekarbonizacji sektorów trudnych do redukcji emisji, takich jak hutnictwo, cementownie i przemysł chemiczny.
Paulina Hennig-Kloska – Minister of Climate and Environment, Poland
Kurt Vandenberghe - Director-General DG CLIMA
Dorota Zawadzka-Stępniak - Prezes Zarządu, NFOŚiGW
Katarzyna Sobierajska – Wiceprezes Zarządu, ZE PAK S.A.
Dan Dorner, Head of the Strategic Initiatives Office, IEA
Moderator: Sonja van Renssen
12:00 - 12:30
Przerwa na kawę i networking
12:30 - 13:30
Prezentacje studiów przypadku
CCUS w praktyce – jak liderzy technologii kształtują przyszłość dekarbonizacji przemysłu
Przedstawiciele krajów wiodących w obszarze technologii CCUS podzielą się praktycznymi doświadczeniami i innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie dekarbonizacji przemysłu. Te inspirujące prezentacje przedstawią najlepsze praktyki oraz skuteczne polityki, dostarczając cennych wskazówek dotyczących wdrażania CCUS w całej Europie.
Chris Wiseall, PhD, Co-Head of the Commercial Integration Team (DESNZ), UK
Alexander Engh - Director General Energidepartementet – Ministry of Energy, Norway
13:30 - 14:30
Lunch i networking
14:30 - 16:00
Dwa równoległe panele eksperckie
Z udziałem przedstawicieli rządów, liderów przemysłu oraz ekspertów z think tanków i instytucji badawczych
16:00 - 16:30
Podsumowanie i zakończenie konferencji, wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta
W imieniu Ministra Klimatu i Środowiska serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konferencji za aktywny udział i zaangażowanie. Wasza obecność i wkład w dyskusje są nieocenione i stanowią ważny krok w kierunku zrównoważonej przyszłości.
Organizator
