Organizator:

Stowarzyszenia i klastry podkreślają, że zielony wodór poprawia globalną sytuację UE

Podziel się

Klaster Technologii Wodorowych wraz z europejskimi stowarzyszeniami podkreślają znaczenie zielonej gospodarki wodorowej dla przywódców UE.

 

Dziewięć krajowych stowarzyszeń i klastrów wodorowych z całej UE zaapelowało do państw członkowskich UE oraz do nowej Komisji Europejskiej do wzięcia pod uwagę znaczenia pojawienia się zielonej gospodarki wodorowej na terenie UE. 

Ponieważ Europa stoi jednocześnie przed kilkoma istotnymi wyzwaniami dla swojego bezpieczeństwa, krajowe stowarzyszenia wodorowe z Niemiec, Bułgarii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Łotwy, Litwy, Polski i Szwecji przypominają, że budowanie zielonej Unii Wodorowej i umożliwienie handlu OZE za pośrednictwem wodoru wzmacnia odporność, niezależność i konkurencyjność UE i jej państw członkowskich, a także ich geostrategiczną pozycję i zdolność do skutecznej walki ze zmianami klimatu.

Komisja Europejska wyznaczyła ambitne cele dla wodoru w ramach programu RePowerEU i podkreśliła jego rolę w przejściu na zrównoważone i odporne dostawy energii. Celem UE jest 10 milionów ton krajowej produkcji wodoru odnawialnego i 10 milionów ton importu wodoru odnawialnego do 2030 roku. Aby osiągnąć te cele w następnym okresie UE, państwa członkowskie, Parlament Europejski i Komisja Europejska muszą zatem podjąć działania w ciągu najbliższych pięciu lat, aby osiągnąć ten cel, zgodnie z geostrategicznym znaczeniem rynku zielonego wodoru. Program strategiczny na najbliższe pięć lat musi być spójny z tymi celami.

Stowarzyszenia i klastry podkreślają zatem, że zielony wodór poprawia globalną sytuację UE poprzez:

  • zagwarantowanie bezpiecznych, odnawialnych i przystępnych cenowo dostaw energii;
  • wzmocnienie europejskiej idei wspólnego rynku energii podczas handlu wodorem na całym kontynencie;
  • rozwój europejskiej gospodarki jako wiodącego dostawcy technologii wodorowych i stworzenie do 5 milionów miejsc pracy dla  wykwalifikowanych pracowników;
  • przeciwdziałanie zmianom klimatycznym poprzez skalowanie technologii wodorowych oraz zastępowanie nim paliw kopalnych.

Stowarzyszenia i klastry przekażą teraz wspólne stanowisko swoim krajowym przedstawicielom i administracji, a także nowo wybranej Komisji Europejskiej i pozostaną w kontakcie na kolejnym etapie rozwoju technologii wodorowych w UE.